Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka shpallur urgjencën kombëtare për shkak të pandemisë Covid-19

13.03.2020 21:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka shpallur urgjencën kombëtare për shkak të pandemisë Covid-19

Coronavirusi deri më tani ka infektuar më shumë se 135,000 njerëz në të gjithë botën dhe si pasojë, më shumë se 5,000 kanë ndërruar jetë. 

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka shpallur urgjencën kombëtare për shkak të pandemisë Covid-19, transmeton Telegrafi.

Duke vepruar kështu, ai iu referua ligjit të Stafford që autorizon Agjencinë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA) të marrë një rol qendror dhe të lëshojë një mbështetje financiare.

Me atë veprim, Trump ka mbledhur deri në 50 miliardë dollarë nga rezervat e shtetit për pandeminë e coronavirusit.

Ndryshe, SHBA është duke mbyllur ndër tjerash edhe Disneyland në Kaliforni, 40 kilometra larg Los Angeles, i cili tërhoqi 30 milionë vizitorë vitin e kaluar dhe quhet nga amerikanët “vendi më i lumtur në botë”.

Teatrot në Broadway janë mbyllur, festimet e Ditës së Shën Patrisit janë anuluar dhe tubimet me më shumë se 500 njerëz janë ndaluar në New York, një nga qendrat e kulturës botërore, për shkak të pandemisë coronavirus. SHBA ka më shumë se 1.300 të infektuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këshilltari i CDU-së kategorik: Kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm

Këshilltari i CDU-së kategorik: Kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm

Serbia dhe Hungaria sytë kah Kina në kohë pandemie

Serbia dhe Hungaria sytë kah Kina në kohë pandemie

Haziri e falënderon kompaninë AR Katana për kontigjentin e katërt të ndihmave kundër Covid-19

Haziri e falënderon kompaninë AR Katana për kontigjentin e katërt të ndihmave kundër Covid-19

The Economist për Kosovën: Një vend jostabil u bë edhe më i pasigurt

The Economist për Kosovën: Një vend jostabil u bë edhe më i pasigurt

Pezullimi i qirave/ Hyn në fuqi akti i paralajmëruar nga Rama

Pezullimi i qirave/ Hyn në fuqi akti i paralajmëruar nga Rama

“BE i kërkon falje Italisë”/ Conte i përgjigjet Von der Leyen: Trego më shumë ambicie, guxim dhe unitet

“BE i kërkon falje Italisë”/ Conte i përgjigjet Von der Leyen: Trego më shumë ambicie, guxim dhe unitet

Hapen dyert drejt një krize tjetër politike në Kosovë

Hapen dyert drejt një krize tjetër politike në Kosovë

Një grua në gjendje të rëndë nga 43 të hospitalizuarit me COVID-19 në Klinikën Infektive

Një grua në gjendje të rëndë nga 43 të hospitalizuarit me COVID-19 në Klinikën Infektive

Rekord i zi në SHBA, 1169 të vdekur 24 orët e fundit nga Covid-19

Rekord i zi në SHBA, 1169 të vdekur 24 orët e fundit nga Covid-19

Konjufca liron nga detyra edhe rreth 35 diplomatë

Konjufca liron nga detyra edhe rreth 35 diplomatë

Parlamentarët evropianë përshëndesin heqjen e tarifave, kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Parlamentarët evropianë përshëndesin heqjen e tarifave, kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Qeveria nuk mund ta zbatojë në tërësi pakon emergjente pa miratim nga Kuvendi

Qeveria nuk mund ta zbatojë në tërësi pakon emergjente pa miratim nga Kuvendi

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin (Foto)

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin (Foto)

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë