Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

18.11.2019 23:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo njoftoi të hënën se SHBA po e zbutin qëndrimin e tyre për vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, një tjetër hap i administratës Trump që dobëson pretendimin palestinez për shtetësinë.

Zoti Pompeo hodhi poshtë një opinion juridik të Departamentit të Shtetit të vitit 1978, sipas të cilit vendbanimet civile në territoret e pushtuara janë ”në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.” Ky hap i zemëroi palestinezët dhe i vë tani Shtetet e Bashkuara kundër vendeve të tjera që punojnë për t’i dhënë fund konfliktit.

Administrata Trump e shikon këtë opinion, që është baza për kundërshtimin e hershëm të Shteteve të Bashkuara ndaj zgjerimit të vendbanimeve, si një shpërqendrim dhe thotë se çdo pyetje ligjore mbi këtë çështje duhet të zgjidhet nga gjykatat izraelite, tha sekretari Pompeo.

“Duke e quajtur ngritjen e vendbanimeve civile si diçka në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, kjo nuk e ka çuar përpara çështjen e paqes,” tha zoti Pompeo. “E vërteta e ashpër është se kurrë nuk do të ketë një zgjidhje gjyqësore të konfliktit, dhe argumentet se kush ka të drejtë dhe kush jo, si çështje e së drejtës ndërkombëtare, nuk do të sjellin paqe,” tha ai.

Hapat e SHBA që kanë dobësuar përpjekjet palestineze për të arritur shtetësinë, kanë përfshirë gjithashtu vendimin e Presidentit Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, lëvizjen e Ambasadës amerikane në Jeruzalem dhe mbylljen e zyrës diplomatike palestineze në Uashington.

Zëdhënësi i Presidentit Palestinez Mahmoud Abbas, Nabil Abu Rdeneh, e dënoi njoftimin e zotit Pompeo dhe tha se vendbanimet hebraike janë të paligjshme sipas së drejtës ndërkombëtare. “Administrata e SHBA ka humbur besueshmërinë për të luajtur ndonjë rol të ardhshëm në procesin e paqes,” tha ai.

Edhe pse vendimi është më tepër simbolik, ai mund të shërbejë si një mbështetje për Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, i cili po lufton për mbijetesë politike pasi nuk ishte në gjendje të formonte një qeveri koalicioni pas zgjedhjeve të fundit.

Për më tepër, kjo mund t’i shkaktojë probleme të mëtejshme planit të premtuar të administratës, i cili nuk ka gjasa të grumbullojë shumë mbështetje ndërkombëtare me miratimin e një politike në kundërshtim me konsensusin global. /VoA

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u  përleshen fizikisht

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u përleshen fizikisht

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj