PISA, mësoni se ku është rradhitur Zvicra

03.12.2019 19:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PISA, mësoni se ku është rradhitur Zvicra

Në lëndën e matematikës, Zvicra me 515 pikë ndodhet për 26 pikë mbi mesataren e OECD-së.

Nxënësit zviceranë janë “top” sa u përket rezultateve në matematikë, mbimesatarë në shkencat natyrore ndërsa të dobët në lexim. Këtë gjendje e ka konstatuar studimi i Pisa-s për vitin 2018, të cilin e ka publikuar sot OECD, thuhet në një komunikatë të autoriteteve të arsimit të Zvicrës.

Në lëndën e matematikës, Zvicra me 515 pikë ndodhet për 26 pikë mbi mesataren e OECD-së, transmeton albinfo.ch. Ndryshe, ky numër pikësh i ka siguruar Zvicrës vendin e 11-të në mesin e 79 vendeve sa kanë marrë pjesë në këtë vlerësim.

Në fushën e shkencave natyrore, nxënësit zviceranë janë vlerësuar pak mbi mesatare, duke zënë kështu vendin e 23-të. Ndërkaq, të rinjtë zviceranë që janë bërë pjesë e këtij studimi, më së keqi janë ndarë sa i përket aftësisë së leximit, ku ata u plasuan në vendin e 28-të. Kjo pozitë është rreth mesit të listës dhe të cilësisë.

Në studimin e Pisa-s për vitin 2018 kanë marrë pjesë rreth 6000 nxënës të lindur në vitin 2012.

Ndërkohë, Federata e Mësuesve të Zvicrës LCH këto rezultate i quan pjesërisht brengosëse. Dhe kjo ka të bëjë kryesisht me rezultatet jo të mira në lexim, përcjell albinfo.ch. Sipas LCH, mesatarisht vetëm një në dhjetë nxënës zviceranë, pjesëmarrës në këtë studim kanë mundur të bëjnë dallimin në mes të fakteve dhe mendimit (opinionit). Kjo gjendje, në epokën e “Fake News” është për shqetësim. Prandaj LCH kërkon më tepër kohë dhe angazhim për t`i pajisur nxënësit me njohuri rreth mediave.

Siç është shkruar tashmë, Kosova është në vendin e 76-të nga gjithsej 78 vendet pjesëmarrëse, derisa Shqipëria ndodhet në vendin e 62-të.

Vendin e parë e mban Estonia, e pasuar nga Kanada dhe Finlanda.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qorrolli: Pengesat për mosarritjen e marrëveshjes VV-LDK lidhen kryekëput për pushtet

Qorrolli: Pengesat për mosarritjen e marrëveshjes VV-LDK lidhen kryekëput për pushtet

I rrahuri nga Njësia Speciale, Djuric: Paralajmëron trazira e konflikte në Kosovë

I rrahuri nga Njësia Speciale, Djuric: Paralajmëron trazira e konflikte në Kosovë

Vetëvendosje i përgjigjet LDK’së për postin e Presidentit

Vetëvendosje i përgjigjet LDK’së për postin e Presidentit

Shpallja e Dakos dhe Llallës ‘non-grata’, Bushati: Personave të tillë t’u kufizohet pjesëmarrja në jetën publike

Shpallja e Dakos dhe Llallës ‘non-grata’, Bushati: Personave të tillë t’u kufizohet pjesëmarrja në jetën publike

Babai nga Suhareka që miqtë ia djegën djalin për së gjalli, kërkon burgim të përjetshëm

Babai nga Suhareka që miqtë ia djegën djalin për së gjalli, kërkon burgim të përjetshëm

Mourinho: Ndeshja bërball bavarezëve do të vlejë për të parë se ku janë lojtarët

Mourinho: Ndeshja bërball bavarezëve do të vlejë për të parë se ku janë lojtarët

Merret vendimi nga FIFA, Blatterin dhe Platinin do t’i padisë

Merret vendimi nga FIFA, Blatterin dhe Platinin do t’i padisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Ambasadorja franceze Butel: Pa përparuar në fushën e sundimit të ligjit s’ka viza

Ambasadorja franceze Butel: Pa përparuar në fushën e sundimit të ligjit s’ka viza

Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit