PISA, mësoni se ku është rradhitur Zvicra

03.12.2019 19:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PISA, mësoni se ku është rradhitur Zvicra

Në lëndën e matematikës, Zvicra me 515 pikë ndodhet për 26 pikë mbi mesataren e OECD-së.

Nxënësit zviceranë janë “top” sa u përket rezultateve në matematikë, mbimesatarë në shkencat natyrore ndërsa të dobët në lexim. Këtë gjendje e ka konstatuar studimi i Pisa-s për vitin 2018, të cilin e ka publikuar sot OECD, thuhet në një komunikatë të autoriteteve të arsimit të Zvicrës.

Në lëndën e matematikës, Zvicra me 515 pikë ndodhet për 26 pikë mbi mesataren e OECD-së, transmeton albinfo.ch. Ndryshe, ky numër pikësh i ka siguruar Zvicrës vendin e 11-të në mesin e 79 vendeve sa kanë marrë pjesë në këtë vlerësim.

Në fushën e shkencave natyrore, nxënësit zviceranë janë vlerësuar pak mbi mesatare, duke zënë kështu vendin e 23-të. Ndërkaq, të rinjtë zviceranë që janë bërë pjesë e këtij studimi, më së keqi janë ndarë sa i përket aftësisë së leximit, ku ata u plasuan në vendin e 28-të. Kjo pozitë është rreth mesit të listës dhe të cilësisë.

Në studimin e Pisa-s për vitin 2018 kanë marrë pjesë rreth 6000 nxënës të lindur në vitin 2012.

Ndërkohë, Federata e Mësuesve të Zvicrës LCH këto rezultate i quan pjesërisht brengosëse. Dhe kjo ka të bëjë kryesisht me rezultatet jo të mira në lexim, përcjell albinfo.ch. Sipas LCH, mesatarisht vetëm një në dhjetë nxënës zviceranë, pjesëmarrës në këtë studim kanë mundur të bëjnë dallimin në mes të fakteve dhe mendimit (opinionit). Kjo gjendje, në epokën e “Fake News” është për shqetësim. Prandaj LCH kërkon më tepër kohë dhe angazhim për t`i pajisur nxënësit me njohuri rreth mediave.

Siç është shkruar tashmë, Kosova është në vendin e 76-të nga gjithsej 78 vendet pjesëmarrëse, derisa Shqipëria ndodhet në vendin e 62-të.

Vendin e parë e mban Estonia, e pasuar nga Kanada dhe Finlanda.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kundërshtohet projekti për tregun e ri në Prishtinë

Kundërshtohet projekti për tregun e ri në Prishtinë

IKSHP bënë të ditura masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus

IKSHP bënë të ditura masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Mustafa para takimit në Kuvend: S’di a do të vijnë ambasadorët e Quint-it, i ftoi Kurti

Mustafa para takimit në Kuvend: S’di a do të vijnë ambasadorët e Quint-it, i ftoi Kurti

30 ditë paraburgim për dhunë në familje

30 ditë paraburgim për dhunë në familje

BE-ja zgjeron listën e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës

BE-ja zgjeron listën e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës

Drejtuesi i Sekretariatit për Media në VV:  Ambasadorët e Quintit nuk janë menduar asnjëherë si ndërmjetësues por vetëm si ndihmues eventualë

Drejtuesi i Sekretariatit për Media në VV: Ambasadorët e Quintit nuk janë menduar asnjëherë si ndërmjetësues por vetëm si ndihmues eventualë

Shkupi me masa të jashtëzakonshme kundër ndotjes së ajrit

Shkupi me masa të jashtëzakonshme kundër ndotjes së ajrit

Topalli: VV dhe LDK ku e keni dinjitetin, pse duhen shtetet e QUIN’it ?

Topalli: VV dhe LDK ku e keni dinjitetin, pse duhen shtetet e QUIN’it ?

Me vendim të Ministrit në detyrë shkarkohet drejtori i Agjencisë së Akreidtimit

Me vendim të Ministrit në detyrë shkarkohet drejtori i Agjencisë së Akreidtimit

Njerëzit “e thjeshtë” që u bënë sundimtarë

Njerëzit “e thjeshtë” që u bënë sundimtarë

QUINT e sqaron: Nuk ndërmjetësojmë e as nuk favorizojmë asnjë parti e as lider

QUINT e sqaron: Nuk ndërmjetësojmë e as nuk favorizojmë asnjë parti e as lider

N1 është ndër të vetmit nga televizionet në Serbi që kritikon pushtetin, Vuçiq ia bën një sherr

N1 është ndër të vetmit nga televizionet në Serbi që kritikon pushtetin, Vuçiq ia bën një sherr

500 mijë raste të reja me kancerin e qafës së mitrës

500 mijë raste të reja me kancerin e qafës së mitrës

Serwer: Nuk shoh se si dialogu mund të vazhdojë para zgjedhjeve të majit në Serbi

Serwer: Nuk shoh se si dialogu mund të vazhdojë para zgjedhjeve të majit në Serbi

Nga raportet të institucioneve financiare: Ekonomia e Kosovës këtë vit nuk pritet të ketë rritje më shumë se 4 për qind

Nga raportet të institucioneve financiare: Ekonomia e Kosovës këtë vit nuk pritet të ketë rritje më shumë se 4 për qind