Pinterest vlerësohet mbi parashikimet me 12.7 miliardë dollarë

19.04.2019 14:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pinterest vlerësohet mbi parashikimet me 12.7 miliardë dollarë

Oferta Fillestare Publike e Pinterest rezultoi më pozitive sesa kishte pritur kompania. Aksionet e saj u vlerësuan me 12.7 miliardë dollarë, një ogur i mirë për rrjetin social të ideve kreative.

Pinterest kishte parashikuar të shiste aksionet mes 15-17 dollarë megjithatë ato u vlerësuan me 19 dollarë.

Në daljen në bursë kompania ngriti 1.4 miliardë dollarë. Pinterest është kompania e profilit më të lartë që del në bursë që nga IPO e Snapchat në 2017-ën.

Gjithashtu performanca e IPO së Pinterest do të përcaktojë edhe fatin e Uber. Sentimenti është çdo gjë dhe nëse gjërat vijojnë në këtë trend për Pinterest, ashtu edhe për Uber.

Aktualisht ky i fundit është kompania më me vlerë private në SHBA dhe dalja në bursë pritet të arrijë 100 miliardë dollarë.

Krahas Twitter dhe Snapchat, Pinterest është bërë me shpejtësi një prej pak kompanive të cilat kanë lulëzuar në biznesin e reklamimit përballë gjigantëve si Facebook dhe Google.

Megjithatë Twitter dhe Snapchat kanë humbur terren që nga IPO e tyre ndërsa Pinterest ende nuk ka gjeneruar të ardhurat që investitorët kanë pritur nga kompania.

Themeluar në 2010-ën, rrjeti social është kritikuar jo pak herë për mungesën e inovacionit. Reklamimi erdhi vetë në 2015-ën. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë