Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

14.02.2019 06:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

Autoritetet Indiane kanë hapur hetime ndaj Google i cili akuzohet për abuzime me pozitat dominuese të Android për të bllokuar rivalët.

Në gjashtë muajt e fundit Komisioni Indian për Konkurrencën ka hetuar Google në një rast të ngjashëm me hetimin e Komisionit Evropian që çoi në aplikimin e një gjobe rekord prej 5 miliardë dollarësh.

Komisioni gjeti se Google kishte abuzuar me pozitat dominuese që nga 2011 me praktika të tilla të cilat detyrojnë prodhuesit të instalojnë aplikacionet Google Search dhe Chrome në këmbim të Google Play.

Autoritetet Indiane thanë se hetimet janë në një linjë me ato Evropiane por në fazat të hershme.

Në muajt e fundit drejtuesit e Google janë takuar me zyrtarë të lartë Indianë për të diskutuar ankesat.

Hetime të tilla zakonisht marrin vite për të mbyllur.

Android ofrohet falas për prodhuesit dhe është i instaluar në 85% të smartfonëve në mbarë botën.

Në Indi 98% e smartfonëve të shitur në 2018-ën ishin Android.

Gjatë Tetorit Google tha se prodhuesit e smartfonëve do të paguanin një tarifë për përdorimin e Android me Google Play në Evropë.

Ankesat Indiane janë tjetër dhimbje koke për Google. Vitin e kaluar u dënua me një gjobë prej 19 milionë dollarësh për abuzimin me pozitat dominuese. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sindroma e ‘zemrës së thyer’

Sindroma e ‘zemrës së thyer’

Huawei padit Qeverinë e SHBA-së

Huawei padit Qeverinë e SHBA-së

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)