Pakistan, 10 vjet burg për ish-kryeministrin Sharif

06.07.2018 18:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pakistan, 10 vjet burg për ish-kryeministrin Sharif

Një gjykatë e anti-korrupsionit në Pakistan dënoi ish-kryeministrin Nawaz Sharif me 10 vjet burg dhe e gjobiti me më shumë se 10.5 milionë dollarë, pasi nuk shpjegoi se në ç’mënyrë ai dhe fëmijët e tij kanë blerë prona të shtrenjta jashtë shtetit.

Gjykata gjithashtu e dënoi vajzën dhe trashëgimtaren e tij politike, Maryam Nawaz, me shtatë vjet burg. Ajo u gjobit me më shumë se 2.5 milion dollarë si pjestare e pronave të familjes.

Avokati i prokurorisë, Sardar Abbasi u tha gazetarëve se gjykata ka urdhëruar gjithashtu që pronat të konfiskohen nga qeveria pakistaneze. Pronat në fjalë ndodhen në një lagje të pasur të Londrës.

Sharif dhe vajza e tij janë aktualisht në kryeqytetin britanik. Sharif po i qëndron pranë gruas së tij, Kulsoom, e cila po kurohet nga kanceri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Tahiri: Fuqizimi i sundimit të ligjit imponon sektor privat efikas

Tahiri: Fuqizimi i sundimit të ligjit imponon sektor privat efikas

Ka nisur protesta “Përdhunuesit në burg”

Ka nisur protesta “Përdhunuesit në burg”

Edhe deputetët  protestojnë në protestën “Përdhunuesit në burg”

Edhe deputetët protestojnë në protestën “Përdhunuesit në burg”

Hamza kërkon kujdes maksimal ndaj Ligjit për Financat Publike për menaxhim efikas të parasë publike

Hamza kërkon kujdes maksimal ndaj Ligjit për Financat Publike për menaxhim efikas të parasë publike

‘Kosova e Re’ rrit çmimin e energjisë dhe godet mjedisin, BGF e INDEP kërkojnë shkëputjen e kontratës

‘Kosova e Re’ rrit çmimin e energjisë dhe godet mjedisin, BGF e INDEP kërkojnë shkëputjen e kontratës

Preportr: Kompensimet që diskriminojnë

Preportr: Kompensimet që diskriminojnë

Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve të Kosovës: Fehmi Ahmeti është shënjestruar pa të drejtë

Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve të Kosovës: Fehmi Ahmeti është shënjestruar pa të drejtë

Hoxha: Agjenda e Reformave Evropiane ‘ERA’ është përmbushur 68%

Hoxha: Agjenda e Reformave Evropiane ‘ERA’ është përmbushur 68%

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet në ndërtimin e një ambienti të sigurt

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet në ndërtimin e një ambienti të sigurt

BE-ja kërkon reforma në gjyqësor, mosliberalizimi i vizave padrejtësi për Kosovën

BE-ja kërkon reforma në gjyqësor, mosliberalizimi i vizave padrejtësi për Kosovën

Rol i i pazëvendësueshëm i Eliot Engelit në çështjet shqiptare, veçmas të Kosovës

Rol i i pazëvendësueshëm i Eliot Engelit në çështjet shqiptare, veçmas të Kosovës

Inspektorati Shëndetësor po heton gjinekologun që kreu abortin e të miturës nga Drenasi

Inspektorati Shëndetësor po heton gjinekologun që kreu abortin e të miturës nga Drenasi

Vuçiq viziton Bujanocin, kjo është agjenda e tij

Vuçiq viziton Bujanocin, kjo është agjenda e tij

Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Kryeministri Haradinaj: Kosova është vend i përshtatshëm për investime në sektorin e bujqësisë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Jevtiq takohet me kongresmenin Engel, bisedojnë për problemet në Kosovë

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate

Instalimi i kamerave në QKUK po sjell rezultate