Paçarizi: Rreth 30 përqind e kandidatëve e kuptojnë gramatikën e Gjuhës Shqipe

15.08.2017 14:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paçarizi: Rreth 30 përqind e kandidatëve e kuptojnë gramatikën e Gjuhës Shqipe

Në ditën e dytë të Seminarit të Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare është ligjëruar rreth temës “Konversioni dhe koncepti i temës fjalëformuese”, me ç’rast është theksuar se folësit e gjuhës nuk është e domosdoshme të dinë se cilën pjesë të ligjëratës kanë përdorur.

Këtë e ka shpjeguar drejtori i këtij seminari, Rrahman Paçarizi, njëherësh profesor universitar, i cili ka thënë se nga 100 kandidatë për t’u regjistruar në katedrën e Gjuhës Shqipe, më pak se 30 përqind prej tyre nuk arrijnë të identifikojnë pjesët e ligjëratës.

E sipas tij, kjo nuk paraqet problem, pasi që siç thotë ai, kandidatët mund të shkruajnë ese ku aplikohen mënyra të ndryshme fjalëformimi, mbështetur mbi paradigma.

“Qëllimi parësor i folësve është nevoja komunikuese  e jo gramatika e cila shërben për tu komunikuar më lehtë, nuk është qëllim gramatika  por kuptimi. Nga një vëzhgim me kandidatë për tu regjistruar në degën e Gjuhës Shqipe del që më pak se 30% e kandidatëve nga 97 gjithsej kanë arritur të identifikojnë pjesët e ligjëratës, ata kuptojnë kur flet me ta, ata të kuptojnë dhe dinë me ta kthyer, dinë me përdorë gjuhën por nuk  e dinë se çfarë pjesë të ligjëratës kanë përdorë, dhe jo patjetër duhet me ditë, mjafton të kuptojë tjetri”, ka thënë ai.

Profesori Paçarizi ka përmendur edhe  momentalitetin e temës si dhe është ndalur tek formimi i fjalëve të reja. Sipas tij, formimi i fjalëve të reja pa ndryshim të formës është një proces i ndryshëm, por i barabartë me mënyrat e fjalëformimit që shprehen me markerë morfologjikë.

“Pse formohet fjala e re, nga nevoja për shënjues të rinj dhe sipas meje konvertimi morfosintaksor, ndryshimi i pjesës së ligjëratës është kolateral, dëm anësor”, tha ai.

Më tej, ai ka shtjelluar edhe konvertimin e pjesës së ligjëratës si dhe konvertimin e kuptimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Filigrani përtej Artizanatit

Filigrani përtej Artizanatit

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

Vdes rapsodi Hashim Shala

Vdes rapsodi Hashim Shala

Valmir Tertini, regjisori më i mirë në festivalin e Indisë

Valmir Tertini, regjisori më i mirë në festivalin e Indisë

Konkurrencë e miqësi në “PriFest”

Konkurrencë e miqësi në “PriFest”

Në mbrojtje të Teatrit, flet Ndrenika: Jemi përbuzur, vetëm Erdogani i bën këto punë

Në mbrojtje të Teatrit, flet Ndrenika: Jemi përbuzur, vetëm Erdogani i bën këto punë

Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)

Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)

Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit

Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit