Organizoi seancë për krimet serbe në Kosovë – Beogradi nisë një fushatë kundër Eliot Engel

10.05.2019 11:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Organizoi seancë për krimet serbe në Kosovë – Beogradi nisë një fushatë kundër Eliot Engel

Me ftesë të kongresmenit demokrat, Elito Engel, ishte organizuar një seancë dëgjimore në Kongresin Amerikan, për krimet serbe të kryera në Kosovë. Aty kanë folur ish-presidentja Atifete Jahjaga dhe Vasfije Krasniqi-Goodman e cila kishte rrëfyer për tmerrin e përjetuar nga ushtria serbe.

Në atë seancë gjerë e gjatë ishin përmendur të gjitha krimet serbe të kryera në Kosovë, e ndërkohë kishte pasur edhe reagime të kongresmenëve tjerë amerikanë të cilët i kishin quajtur serbët ‘mbeturina’, dhe kishin shprehur protestën e tyre se si askush nuk i dënon ata, shkruan Gazeta Express.

E duke se kjo gjë iu ka penguar shumë mediave serbe të cilat kanë nisur një fushatë të egër kundër Eliot Engel, duke thënë se ai paguhet shumë, për gjithçka që e bën për Kosovën.

“Engel është i paguar shumë për shërbimet e tij dhe kontributin e çështjes shqiptare të Kosovës, dhe ne kemi zbuluar se si shkaku i parave një kongresmen amerikan nga New Yorku është shndërruar në një lojtar të përkryer në mbrojtje të Pavarësisë së Kosovës”, pretendon ‘blici’ serb, transmeton Gazeta Express.

Në këtë shkrim të tyre ata përmendin deklaratën e Engel të bërë gjatë seancës dëgjimore në Kongres “ Krimet e Luftës në Kosovë, në kërkim të drejtësisë”, që u mbajt me 30 prill, ku ai ka thënë se e mbanë në zyrën e tij fotografinë e shtëpive të djegura në Kosovës, e cila i kujton çdo ditë se sa shumë nevojitet të bëhet për çështjen e Kosovës.

Në këtë shkrim propagandues të ‘Blicit’ serb kundër Engel, përmendet edhe një deklaratë e bërë nga Ivica Daçiq i cili kishte deklaruar se Engel është një “lobues i çështjes shqiptare, i cili merr para nga shqiptarët’.

Ndër të tjera ata thonë që Engel ka edhe raporte të mira me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën.

“Popullariteti i jep atij një mundësi të madhe komunikimi me spektrin politik në Kosovë, përfshirë këtu edhe kryeministrin Ramush Haradinaj dhe presidentin Hashim Thaçi”, thuhet në këtë shkrim, transmeton Gazeta Express.

Ndër të tjera pretendohet se ai ka pasur intervenime edhe gjatë kohës kur Haradinaj ishte arrestuar në Francë./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e V. në integrimet euro-atlantike

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e V. në integrimet euro-atlantike

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”

Vdes personi që u aksidentua teksa punonte në një shtëpi në Obiliq

Vdes personi që u aksidentua teksa punonte në një shtëpi në Obiliq

Tërnava fton për unitet qytetarët e spektrin politik

Tërnava fton për unitet qytetarët e spektrin politik

Shteti i ofron strehim, por gruaja rome e sulmuar nuk e pranon (VIDEO)

Shteti i ofron strehim, por gruaja rome e sulmuar nuk e pranon (VIDEO)

Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

Hoxha: Nevojitet përkushtim më i madh për zbatimin e reformave drejt BE-së, vonesat janë të patolerueshme

Hoxha: Nevojitet përkushtim më i madh për zbatimin e reformave drejt BE-së, vonesat janë të patolerueshme

Stoltenberg: Serbia dhe Kosova të marrin shembull Marrëveshjen e Prespës

Stoltenberg: Serbia dhe Kosova të marrin shembull Marrëveshjen e Prespës