Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

12.06.2019 00:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Dominimi i Apple është testuar nga Xiaomi i cili ka udhëhequr shitjet e orëve inteligjente vitin e kaluar por ka alternuar mes vendit të dytë dhe të parë këtë vit për shkak të performancës së fuqishme të Apple Watch.

Sot markat e orëve inteligjente të Xiaomi, Huami, prezantoi Amazfit Verge 2, një orë inteligjente me trup prej qeramike, funksionalitet EKG, dhe valë celulare 4G/LTE me gjysmën e çmimit të Apple Watch.

Ndryshe nga ky i fundit i cili përbëhet nga alumini me elektrodë prej qeramike, Amazfit Verge 2, ka në përbërje qeramikë dhe zirkonium i cili sipas kompanisë kërkon 35 ditë për tu përpunuar.

Apple ofron modelet me trup prej qeramike vetëm për Series 2 dhe 3 të cilët shiten 10 herë çmimin e Verge 2. Huami ka përfshirë gjithashtu një ekran 454×454 piksel 1.39-inç AMOLED mbuluar në xham 2.5D duke të dhënë ndjesinë solide të orëve të Apple.

Ora e Huawei përdor procesorin Snapdragon Wear 2500, ka 4GB memorie, 420mAh bateri, GPS, NFC dhe Bluetooth 4.2. Amazfit Verge 2 është rezistent ndaj spërkatjeve me ujë me certifikimin IP68.

Sistemi operativ Android Wear është i përshtatur sipas stilit të Xiaomi ndërsa funksioni EKG premton monitorim të rrahjeve të zemrës për 24 orë me radhë. Ora përdor një kartë SIM elektronike për të ofruar konektivititet 4G.

Ajo kushton 188 dollarë për modelin më të shtrenjtë. Një variant special, Avengers Limited Edition, kushton 217 dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve