OKB i bën thirrje Rusisë të ndihmojë arritjen e paqes në Siri

27.10.2018 12:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
OKB i bën thirrje Rusisë të ndihmojë arritjen e paqes në Siri

Kombet e Bashkuara dhe diplomatët perëndimorë po i bëjnë thirrje Rusisë që të ndihmojë që ta bindë presidentin sirian, Bashar al-Assad që të lejojë OKB-në të ketë një rol në formimin e një komisioni për të hartuar një Kushtetutë të re për vendin e shkatërruar nga lufta.
I dërguari i OKB-së për Sirinë, Staffan de Mistura ka thënë para Këshillit të Sigurimit se OKB po përballet me “sfidë serioze” në përpjekjet e saj për të arritur një marrëveshje të paqes në Siri, si rezultat i refuzimit të Qeverisë që të pranojë ndonjë rol të OKB-së në formimin e një komiteti kushtetues.

“Roli i OKB-së është rol lehtësues – që të lehtësojë dialogun ndër-sianë”, tha ambasadori sirian në OKB, Bashar Ja’afari, duke insistuar se anëtarët e komitetit kushtetues duhet të zgjidhen nga grupet e opozitës siriane dhe Qeveria siriane, në koordinim me qeveritë aleate, të Iranit dhe Sirisë.

De Mistura ka paraqitur një listë prej 50 anëtarëve të këtij komiteti. Damasku zyrtar kundërshton që në këtë komitet të marrin pjesë përfaqësues të shoqërisë civile dhe anëtarët e tjerë të OKB-së edhe pse ka pranuar një listë prej 50 anëtarësh të prezantuar nga grupet opozitare siriane.

I dërguari i OKB-së për Sirinë ka thënë se në Stamboll më 27 tetor do të takohet me liderët e Rusisë, Francës, Gjermanisë dhe Turqisë për të biseduar për këtë sigutatë.
Edhe pse Uashingoni nuk do të marrë pjesë në këtë mbledhje, zëvendësambasadori amerikan në OKB, Johanthan Cohen ka ofruar mbështetje për përpjekjet e OKB-së për të krijuar këtë komitet. Ai ka shtuar se “pengimi për formimin e këtij komiteti është i papranueshëm”.

Ndërkaq, ambasadori francez, Francois Delattre ka thënë Rusia do të ketë rol kyç lidhur me formimin apo jo të këtij komiteti.

“Në mes të luftës dhe paqes në Risi, çelësi gjendet në shtetin e Tolstoy”, ka thënë ai, duke iu referuar novelistit rus Leo Tolstoy, autorit të librit Lufta dhe Paqja.

Në anën tjetër, ambasadori rus në OKB, Vasily Nebenzya i ka bërë thirrje liderëve perëndimorë të kenë durim, duke thënë se nuk ka arsye “që të jepen afate artificiale për formimin e komitetit kushtetues”. Por, ai ka shtuar se “ne nuk mund të veprojmë kundër vullnetit të Sirisë… Ne do të ndihmojmë Staffan de Misturan që të krijojë komitetin kushtetues, duke respektuar sovranitetin e Sirisë”.

Edhe shefi i ekipit negociator të opozitës siriane ka thënë se do të kërkojë ndihmën e Rusisë, që të arrihet një marrëveshje e paqes.

“Natyrisht, Rusia mund të bëjë më shumë që të lehtësojë dialogun”, ka thënë Nasr al-Hariri, para se të takohej me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov.
Lufta në Siri ka lënë të vrarë mbi 300 mijë persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë