O’Connell i shqetësuar me punësimet politike, Veseli e Haradinaj e pranojnë se ato janë në nivel të lartë

18.03.2019 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
O’Connell i shqetësuar me punësimet politike, Veseli e Haradinaj e pranojnë se ato janë në nivel të lartë

Rastet e punësimeve politike në Telekomin e Kosovës e kanë shqetësuar ambasadorin britanik në Kosovë, Ruari O’Connell.

O’Connell, teksa ka përmendur punësimet në këtë ndërmarrje, ka thënë se profesionistët po penalizohen në favor të nepotizmit, raporton KTV.

Sipas tij, Kosova ka shënuar kthim mbrapa në procesin e rekrutimit për pozita të larta nëpër institucione publike.

Në konferencën e projektit të Ambasadës Britanike për Rekrutimin e pozitave të larta drejtuese, ai ka thënë se shembull konkret është edhe emërimi i drejtorit të Agjencisë për verifikim dhe krahasim të pronës.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kryeparlamentari Kadri Veseli, pranuan se situata nuk është e mirë.

Ambasadori britanik pati reaguar ashpër dhe nuk ishte pajtuar me zgjedhjen e Naser Shalës në krye të Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, ku dha edhe dorëheqje nga kryesimi i Bordit të kësaj Agjencie.

Ambasada britanike ka tri vjet që mbështet projektin për Rekrutimin e pozitave të larta drejtuese.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA: U filmua duke i dhënë para protestuesve për të shkaktuar incidente në protesta, policia i vihet në kërkim

SHBA: U filmua duke i dhënë para protestuesve për të shkaktuar incidente në protesta, policia i vihet në kërkim

Sherifi në Michigan vendosë armën poshtë dhe marshon bashkë me protestuesit

Sherifi në Michigan vendosë armën poshtë dhe marshon bashkë me protestuesit

Të gjitha vendimet që u morën sot në mbledhjen e 38-të, të Qeverisë në detyrë

Të gjitha vendimet që u morën sot në mbledhjen e 38-të, të Qeverisë në detyrë

Gazetari Arben Ahmeti, pronar i ri i Rrokum TV

Gazetari Arben Ahmeti, pronar i ri i Rrokum TV

Ahmeti iu bën thirrje prindërve të mos i dërgojnë fëmijët në çerdhe pa u sqaruar rregullat

Ahmeti iu bën thirrje prindërve të mos i dërgojnë fëmijët në çerdhe pa u sqaruar rregullat

Merr formë shtëpia muze e heroit Rexhep Malaj

Merr formë shtëpia muze e heroit Rexhep Malaj

Plus 13 raste të reja Kosovë, në ditën kur u vendos për hapje të plotë

Plus 13 raste të reja Kosovë, në ditën kur u vendos për hapje të plotë

Nga nesër rihapen çerdhet dhe disa prej kufijve tokësorë

Nga nesër rihapen çerdhet dhe disa prej kufijve tokësorë

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë