Një taksë mbi kompanitë e internetit mund të gjenerojë deri në 500 milion euro të ardhura

05.03.2019 02:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një taksë mbi kompanitë e internetit mund të gjenerojë deri në 500 milion euro të ardhura

Një taksë tre përqind mbi të ardhurat e kompanive të internetit mund të gjenerojë deri në 500 milion euro në vit tha Ministri Francez i Financave Bruno Le Maire.

Le Maire dha këtë deklaratë për gazetën Franceze Le Parisien. Ai tha se taksa është për kompanitë të cilat gjenerojnë të paktën 750 milion euro të ardhura dhe mbi 25 milion euro në Francë.

Kjo taksë shënjestron afro 30 kompani, kryesisht Amerikane por edhe Kineze, Gjermane, Spanjolle dhe Britanike.

Gazeta listoi Google, Amazon, Facebook dhe Apple por kësaj liste mund ti bashkohen edhe Uber, Airbnb, Bookking dhe kompania Franceze e reklamave Criteo.

“Një sistem taksimi për shekulli 21 duhet të bazohet aty ku gjenerohet vlerë dhe sot janë të dhënat,” tha Le Maire.

Ai shtoi se kompanitë e internetit paguajnë 14% më pak të taksa sesa kompanive e vogla dhe të mesme në Evropë.

Kompanitë që shesin produktet e tyre në uebsajtet e tyre nuk do të taksohen. Por kompanitë si Amazon që fitojnë para si një ndërmjetës dixhital mes prodhuesit dhe klientit duhet të paguajnë.

Taksa do të përfshijë edhe kompanitë që shesin të dhënat personale për qëllime reklamimi.

Franca ka qenë vendi lider që ka nxitur taksimin e kompanive në Bashkimin Evropian por nuk ka gjetur mbështetje nga Gjermania. Vendet me taksa të ulëta si Luksemburgu dhe Irlanda kundërshtojnë propozimin. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nora Istrefi e gjitha në lëkurë, mahnit me dukjen

Nora Istrefi e gjitha në lëkurë, mahnit me dukjen

Carlos Vela, i hapur për transferim në Barcelonë

Carlos Vela, i hapur për transferim në Barcelonë

Barcelona-Real luhet në 18 dhjetor, El Clasico ka një datë

Barcelona-Real luhet në 18 dhjetor, El Clasico ka një datë

Tottenham – Crvena Zvezda 9:2 (VIDEO)

Tottenham – Crvena Zvezda 9:2 (VIDEO)

Chloe Ferry, edhe sot sjell format bombastike nga Dubai

Chloe Ferry, edhe sot sjell format bombastike nga Dubai

Kampioni nuk ndalet, Marc Marquez fiton dhe Çmimin e Madh të Japonisë

Kampioni nuk ndalet, Marc Marquez fiton dhe Çmimin e Madh të Japonisë

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha