Nintendo ka shitur 34.74 milionë konsola Switch

25.04.2019 17:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nintendo ka shitur 34.74 milionë konsola Switch

Nintendo ka shitur 2.47 milionë konsola Switch në tre muajt e parë të 2019-ës duke dërguar në 34.74 milionë në total.

Për të njëjtën periudhë vitin e kaluar Nintendo ka shitur 2.93 milionë konsola. Switch ka arritur të kalojë edhe Nintendo 64 për nga shitjet historike dhe me shumë gjasa vitin e ardhshëm mund të kalojë edhe SNES i shitur 49.1 milionë njësi.

Gjatë raportimit të financave të kompanisë Nintendo foli për shitjet e fuqishme të softueri si Super Smash Bross. Ultimate dhe Pokemon: Let’s Go që u shit në 13.81 milionë dhe 10.63 milionë njësi respektivisht.

Kjo performancë ndihmoi kompaninë të gjenerojë 10.7 miliardë dollarë të ardhura, një rritje prej 1.3 miliardë dollarë krahasuar me vitin e kaluar.

Fitimi i kompanisë ishte 2.2 miliardë dollarë. Nuk është vetëm Switch që po gjeneron një pasuri të vërtetë për Nintendo por edhe familja 3DS dhe 2DS me 2.55 milionë shitje së bashku vitin e kaluar dhe NES dhe SNES Classic Editions me 5.95 milionë shitje të kombinuara.

Për vitin e ardhshëm Nintendo ka vendosur objektiv shitjen e 18 milionë konsolave Switch. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë