Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

17.09.2020 18:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve UNICEF kritikoi vendimin e Gjykatës nigeriane të Sheriatit sipas të cilit një 13-vjeçar u dënua me dhjetë vjet burg për blasfemi.

Një gjykatë e Sheriatit në shtetin Kano në Nigerinë veriperëndimore dënoi Omar Farouq më 10 gusht, pasi ai u akuzua për përdorimin e fjalëve të shëmtuara për Allahun gjatë një debati me një mik.

“Dënimi i shqiptuar 13-vjeçarit Farouqu shkel Kartën Afrikane për të Drejtat e Fëmijëve dhe vetë kushtetutën nigeriane”, tha Kola Alapinni, avokati i djalit.

Duke pasur parasysh faktin se Farouq ka hyrë në pubertet, sipas ligjit islamik, ai merr përgjegjësi të plotë për veprën e tij, dhe y gjykua si një i rritur.

Alapinni tha për CNN se autoritetet shtetërore nuk i lejuan djaloshit qasje tek ai ose avokatë të tjerë dhe se ai mësoi për gjyqin e tij krejt rastësisht kur po punonte për një rast tjetër të akuzave për blasfemi.

“Ne mësuam se në të njëjtën gjykatë ai u dënua nga i njëjti gjykatës për blasfemi, kështu që ne menjëherë filluam një apel. Ligji nigerian nuk e njeh krimin e blasfemisë, nuk është në përputhje me kushtetutën,” tha Alapinni.

Avokati shtoi se nëna e djalit u largua nga qyteti pasi një masë njerëzish filluan të hynin në shtëpinë e saj të zemëruar për shkak të blasfemisë.

“Të gjithë këtu kanë frikë të flasin dhe jetojnë me frikën e hakmarrjes,” shtoi ai.

UNICEF lëshoi një deklaratë dje duke shprehur “shqetësim të thellë” mbi dënimin.

“Dënimi i 13-vjeçarit Omar Farouq, me 10 vjet burg është i gabuar. Ai mohon të gjitha parimet themelore të të drejtave të fëmijëve të nënshkruar nga Nigeria dhe kështu shteti i Kano,” tha Peter Hawkins, përfaqësuesi i UNICEF-it në Nigeri.

Shteti federal Kano, si shumica e shteteve kryesisht myslimane në Nigeri, zbaton ligjin e Sheriatit përveç ligjit sekular.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Lajçak tregon temat për të cilat u diskutua sot në Bruksel

Lajçak tregon temat për të cilat u diskutua sot në Bruksel

Ismaili: Duke e bërë hisedar të Ujmanit, Hoti ia hapi derën Serbisë për ndarjen e resurseve të Kosovës

Ismaili: Duke e bërë hisedar të Ujmanit, Hoti ia hapi derën Serbisë për ndarjen e resurseve të Kosovës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve vizitoi njësitë prodhuese të korporatës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve vizitoi njësitë prodhuese të korporatës

Hoxhaj: Nëse ju mendoni që kjo qeveri ka negociuar në Uashington, e keni gabim

Hoxhaj: Nëse ju mendoni që kjo qeveri ka negociuar në Uashington, e keni gabim

VV thotë se Kosova nuk fitoi asgjë në Uashington

VV thotë se Kosova nuk fitoi asgjë në Uashington

LDK tani pajtohet me minishengenin, Gashi thotë se Kosova duhet të hyjë aty si shtet

LDK tani pajtohet me minishengenin, Gashi thotë se Kosova duhet të hyjë aty si shtet

Hoti, deputetëve: Nuk ka dhe nuk do të ketë dialog teknik me Serbinë

Hoti, deputetëve: Nuk ka dhe nuk do të ketë dialog teknik me Serbinë

Kurti: Ujmani është toka jonë, nuk i ka takuar kurrë Serbisë

Kurti: Ujmani është toka jonë, nuk i ka takuar kurrë Serbisë

80-vjeçari nga Prishtina ende i zhdukur, familja kërkon ndihmë për gjetjen e tij

80-vjeçari nga Prishtina ende i zhdukur, familja kërkon ndihmë për gjetjen e tij

Deputetët nuk e votuan Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, reagon Selmanaj

Deputetët nuk e votuan Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, reagon Selmanaj

Tre të vdekur dhe 43 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Tre të vdekur dhe 43 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Presidenca boshnjake diskutoi për njohjen e Kosovës, Dodik ishte kundër saj

Presidenca boshnjake diskutoi për njohjen e Kosovës, Dodik ishte kundër saj

Kastrati thotë se janë marrë të gjitha masat për sigurinë e fëmijëve dhe mbarëvajtjen e procesit mësimor

Kastrati thotë se janë marrë të gjitha masat për sigurinë e fëmijëve dhe mbarëvajtjen e procesit mësimor

​Prodhuesit kërkojnë garantim të veçantë kreditor për sektorin e tyre

​Prodhuesit kërkojnë garantim të veçantë kreditor për sektorin e tyre

​Gucati: Zyrtarët e Speciales e kanë pranuar se dosjet janë të gjykatës

​Gucati: Zyrtarët e Speciales e kanë pranuar se dosjet janë të gjykatës