Nga 1 marsi deri më 1 maj në Maqedoninë e veriut janë operuar 1.800 pacientë

19.05.2020 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nga 1 marsi deri më 1 maj në Maqedoninë e veriut janë operuar 1.800 pacientë

Gjithsej 1.800 pacientë janë operuar nga 1 marsi deri më 1 maj në tre ente shëndetësore publike në Shkup. Prej tyre 1.190 në klinikat kirurgjike, 310 në spitalin ‘8 shtatori’ dhe 300 në Klinikën për Sëmundje Kirurgjike ‘Shën Naumi i Ohrit’.

Këtë sot e tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencë për shtyp ku theksoi se në tre këto spitale janë kryer mbi 1000 mijë operime urgjente, njofton Telegrafi Maqedoni.

Filipçe përmendi edhe vendimin e Qeverisë për dhuratë me para për të gjithë punonjësit shëndetësor dhe punonjësit tjerë të cilët ishin të përfshirë me punë me pacientët të infektuar me coronavirus.

“Të gjithë ato grupe, infermiere por edhe punonjës shëndetësorë, bartës, shoferë në Ndihmën e Shpejtë do të marrin shpërblim prej 20% të pagës për dy muajt në të gjitha institucionet shëndetësore publike, spitalet, institucionet ku bëheshin hulumtimet, Entet Shëndetësore që organizonin transportin. Askush nuk do të lihet anash, të gjithë janë marrë parasysh”, tha Filipçe.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

15 kamionë me mallra serbe u kthyen mbrapa – Serbia, Thaçi e BE-ja kërkojnë heqjen e reciprocitetit

15 kamionë me mallra serbe u kthyen mbrapa – Serbia, Thaçi e BE-ja kërkojnë heqjen e reciprocitetit

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave