Në valën e dytë në Kinë po shërohen më ngadalë të infektuarit me Covid-19

20.05.2020 13:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në valën e dytë në Kinë po shërohen më ngadalë të infektuarit me Covid-19

Njëri nga mjekët më të njohur në Kinë i ka thënë televizionit shtetëror se pacientët me koronavirus në pjesën verilindore të vendit po shërohen më ngadalë dhe po i shfaqin simptomat më vonë sesa pacientët e infektuar në fillim të vitit në Wuhan.

Dr. Qiu Haibo, i cili po përkujdeset për të infektuarit me koronavirus në verilindje të Kinës, tha se periudha e inkubacionit më e gjatë se dy javë po e bën të vështirë parandalimin e përhapjes së virusit dhe se kjo mund të jetë dëshmi se virusi është duke ndryshuar.

Pacientët në verilindje të Kinës më tepër po pësojnë dëmtim të mushkërive, ndërsa pacientët e Wuhan-it kishin më tepër probleme në zemër, veshka dhe bark, shkruan “Fox News”, transmeton Gazeta Express.

Muajin e kaluar, një studim nga Universiteti i Zhejiangut në Hangzhou tregoi se virusi ka pësuar së paku 30 mutacione.

Sidoqoftë, ndryshimet në simptomat e pacientëve në dy periudha kohore mund të kenë ardhur për shkak se në fillim janë trajtuar vetëm pacientët në gjendje më të rëndë, ndërsa tani mjekët mund të merren edhe me rastet më të lehta.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hodaj: Mosbesimi i thellë mes Speciales dhe institucioneve në Kosovë çoi tek aksioni i sotëm

Hodaj: Mosbesimi i thellë mes Speciales dhe institucioneve në Kosovë çoi tek aksioni i sotëm

‘Pasurinë na vodhën, ëndrrat na i dhunuan edhe Amerikën n’Serbi e çuan, idiotat’

‘Pasurinë na vodhën, ëndrrat na i dhunuan edhe Amerikën n’Serbi e çuan, idiotat’

Kuçi e Abrashi takohen me delegacionin e DFC-së, flasin për projektet infrastrukturore

Kuçi e Abrashi takohen me delegacionin e DFC-së, flasin për projektet infrastrukturore

Dhomat e Specializuara: Gucati u arrestua për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

Dhomat e Specializuara: Gucati u arrestua për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria aprovon masa të reja kundër Covid-19: Gastronomia një orë më shumë

Qeveria aprovon masa të reja kundër Covid-19: Gastronomia një orë më shumë

Zyra e Prokurorit të Specializuar tregon pse e arrestoi Hysni Gucatin

Zyra e Prokurorit të Specializuar tregon pse e arrestoi Hysni Gucatin

​Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL UÇK-së

​Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL UÇK-së

Ismaili: Demonstrimi i sotëm i forcës në zyrat e OVL-UÇK i panevojshëm

Ismaili: Demonstrimi i sotëm i forcës në zyrat e OVL-UÇK i panevojshëm

AKP transferon 16.4 milionë euro në Fondin e Konsoliduar

AKP transferon 16.4 milionë euro në Fondin e Konsoliduar

Përfundon bastisja në OVL UÇK, Eulex-i merr me vete disa kompjuterë

Përfundon bastisja në OVL UÇK, Eulex-i merr me vete disa kompjuterë

Ja çka ndodhi brenda zyrave të OVL-UÇK (Video)

Ja çka ndodhi brenda zyrave të OVL-UÇK (Video)

Reagon Thaçi: Asnjë i pandehur nuk i ikë drejtësisë, s’ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare

Reagon Thaçi: Asnjë i pandehur nuk i ikë drejtësisë, s’ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare

Rritet numri ankesave të qytetarëve ndaj policisë për përdorim dhune

Rritet numri ankesave të qytetarëve ndaj policisë për përdorim dhune

Hoti takon ambasadorët e QUINT-it dhe shefin e BE-së, nuk përmenden bastisjen në OVL UÇK

Hoti takon ambasadorët e QUINT-it dhe shefin e BE-së, nuk përmenden bastisjen në OVL UÇK

Policia kërkon ndihmën tuaj, ky person është shpallur në kërkim

Policia kërkon ndihmën tuaj, ky person është shpallur në kërkim