Në historitë e Instagramit vjen opsioni “Portret”

16.04.2018 00:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në historitë e Instagramit vjen opsioni “Portret”

Rrjeti social i fotografive lançion opsionin e ri “Portret” në storiet, ndërsa për përdoruesit e iOS vjen edhe strisha e etiketimit. Për të gjithë ata që kanë një aparat fotografik refleks le të themi që mund të vazhdojnë të argëtohen e fotografitë që realizohen duke luajtur me objektivin.

Lajm i mirë vjen për përdoruesit e Instagramit të cilët tani mund të përdorin opsionin “Portret”. Kjo është e reja e rrjetit social i cili ka prezantuar formatin e ri.

Njësoj si në rastin e Superzoom, pranë këtyre opsioneve të fotove, do të jetë edhe funksioni “Portret” i cili mund të realizohet lehtësisht duke kuadruar subjektin dhe sfondi nga mrapa të lihet i turbullt. Mekanizmi për të dalluar fotot nga videot bëhet duke mbajtur shtypur ekranin në rast se do të regjistrohet një video.

Pasi realizohet fotoja, mund tështohen filtra të ndryshëm, strisha me tag dhe tekste të shkruara. Ky azhornim i aplikacionit është i disponueshëm për iPhone 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8 dhe 8 Plus, iPhone x si edhe të gjitha versionet e sistemit operativ Android që janë në treg që nga viti 2015.

Në iOS, Instagram po prezanton edhe strishën e etiketimit. Pasi përdoruesit janë akoma duke shfrytëzuar rikthimin e GIF, tani ata do të jenë në gjendje edhe të etiketojnë miqtë në foto duke shtruar një adeziv të personalizuar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Federata Evropiane e Xhudos publikon koleksionin më të mirë të performancave të Akil Gjakovës

Federata Evropiane e Xhudos publikon koleksionin më të mirë të performancave të Akil Gjakovës

Pretendon se udhëtoi në kohë, shfaqë lulen e që këputi sipër qiellgërvishtësit në vitin 6,000 (Foto)

Pretendon se udhëtoi në kohë, shfaqë lulen e që këputi sipër qiellgërvishtësit në vitin 6,000 (Foto)

Suarez e arsyeton paraqitjen ndaj Vallecanos me besimin e tepruar brenda skuadrës

Suarez e arsyeton paraqitjen ndaj Vallecanos me besimin e tepruar brenda skuadrës

Mendon se ka vena në këmbë, por ajo çka i zbulon doktori e shokon

Mendon se ka vena në këmbë, por ajo çka i zbulon doktori e shokon

Klopp i kënaqur me barazimin ndaj Arsenalit

Klopp i kënaqur me barazimin ndaj Arsenalit

Mustafi krenar me shpirtin e ekipit në barazimin ndaj Liverpoolit

Mustafi krenar me shpirtin e ekipit në barazimin ndaj Liverpoolit

Ajo ishte në tryezën operative, ku e lindi fëmijën – i dashuri e zë në befasi, i bën propozimin për martesë (Video)

Ajo ishte në tryezën operative, ku e lindi fëmijën – i dashuri e zë në befasi, i bën propozimin për martesë (Video)

Mëzi hibrid mes zebrës dhe gomarit (Foto)

Mëzi hibrid mes zebrës dhe gomarit (Foto)

Çfarë na tregojnë duart e ënjtura? Kur janë të dëmshme, kur jo?

Çfarë na tregojnë duart e ënjtura? Kur janë të dëmshme, kur jo?

Liderët shtetërorë i gëzohen suksesit të Akil Gjakovës

Liderët shtetërorë i gëzohen suksesit të Akil Gjakovës

Real Madrid 2-0 Valladolid, notat e lojtarëve

Real Madrid 2-0 Valladolid, notat e lojtarëve

Disa ide për gratë shtatzëna: Si ta keni një fëmijë të dalluar?

Disa ide për gratë shtatzëna: Si ta keni një fëmijë të dalluar?

‘Miza’ që mbushet energji nga laseri, për kërkim në rast të fatkeqësive dhe nuhatje të rrjedhjes së gazit (Video)

‘Miza’ që mbushet energji nga laseri, për kërkim në rast të fatkeqësive dhe nuhatje të rrjedhjes së gazit (Video)

Solari kthen Realit te fitorja në La Liga, mposht me shumë vështirësi Valladolidin

Solari kthen Realit te fitorja në La Liga, mposht me shumë vështirësi Valladolidin

Performanca magjike e Dua Lipës në Spanjë

Performanca magjike e Dua Lipës në Spanjë

Chelsea i bënë presion Hazardit për kontratën e re, për të shmangur Real Madridin

Chelsea i bënë presion Hazardit për kontratën e re, për të shmangur Real Madridin