“Në Google më shumë burra se gra”, shkarkohet nga puna (Video)

08.08.2017 20:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Në Google më shumë burra se gra”, shkarkohet nga puna (Video)

Shkroi një memo kontroverse mbi diversitetin në vendin e punës dhe kjo ka shtyrë kompaninë Google ta shkarkojë nga puna.

Në memon e publikuar gjate fundjavës, punonjësi i gjigandit të rrjetit sugjeroi se në kompaninë ku punonte kishte më pak gra për shkak të dallimeve biologjike.

Për shefin ekzekutiv të gjigandit të rrjetit, Sundar Pichai, komentet e tij përbejnë një shkelje te kodit të sjelljes. Ne një email dërguar punonjësve të hënën Pichai tha se teksti kishte kaluar linjën e kuqe për shkak të stereotipave të dëmshme gjinore.

Ne memo thuhej se aftësitë e burrave dhe grave dallojnë për shkaqe biologjike dhe kjo shpjegon perse nuk shihet një përfaqësi e barabartë e grave në poste të larta drejtuese.

“Duhet të heqim dorë nga supozimet se boshllëqet gjinore nënkuptojnë seksizëm”, shkruante autori i identifikuar nga mediat si James Damore. Memoja u kritikua menjëherë nga shefja e diversitetit në Google, Danielle Broën, por autori shkroi më vone se kishte marre mesazhe të shumta personale nga punonjës të tjerë të kompanisë që i shprehnin mirënjohjen e tyre. /tch/

Play

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Presidenti i Napolit, De Laurentiis: Agjenti na ofroi Ronaldon, por e refuzuam

Presidenti i Napolit, De Laurentiis: Agjenti na ofroi Ronaldon, por e refuzuam

Flamuri kuq e zi vendoset në çantat e Louis Vuitton, çmimi marramendës

Flamuri kuq e zi vendoset në çantat e Louis Vuitton, çmimi marramendës

Arrihet marrëveshja mes klubeve, Blind rikthehet te Ajaxi

Arrihet marrëveshja mes klubeve, Blind rikthehet te Ajaxi

Këto transformime në peshë nuk i shihni shpesh

Këto transformime në peshë nuk i shihni shpesh

E diela familjare e Ledionit dhe Sarës!

E diela familjare e Ledionit dhe Sarës!

Southgate: Jemi krenar për të arriturat, e dinim se nuk ishim më të mirët

Southgate: Jemi krenar për të arriturat, e dinim se nuk ishim më të mirët

Veshja e ‘tradhtoi’ Britney Spears, zbulon pa dashje gjoksin

Veshja e ‘tradhtoi’ Britney Spears, zbulon pa dashje gjoksin

Mandzukic drejt rikthimit në Bundesliga, Dortmundi ka gati ofertën për të

Mandzukic drejt rikthimit në Bundesliga, Dortmundi ka gati ofertën për të

Reagimi i Elvana Gjatës pas koncertit në Prishtinë

Reagimi i Elvana Gjatës pas koncertit në Prishtinë

Pemët dhe perimet ndihmojnë në luftimin e astmës

Pemët dhe perimet ndihmojnë në luftimin e astmës

Laudrup: Kam folur me Hazardin, do t’i bashkohet Real Madridit

Laudrup: Kam folur me Hazardin, do t’i bashkohet Real Madridit

'Pse nuk na e tregon burrin?' – Adelina befason me përgjigjen

'Pse nuk na e tregon burrin?' – Adelina befason me përgjigjen

Pas Shaqirit, Klopp kërkon edhe dy transferime të reja

Pas Shaqirit, Klopp kërkon edhe dy transferime të reja

Ença çmend të gjithë me videon e re të të pasmeve

Ença çmend të gjithë me videon e re të të pasmeve

Dueli Botërorit, emisioni i 30-të

Dueli Botërorit, emisioni i 30-të

E pabesueshme: Big Mama tregon sa kg ka humbur

E pabesueshme: Big Mama tregon sa kg ka humbur