Në Gjilan u inaugurua projekti për avancimin e zyreve të e prokurimit, donacion i USAID’it

10.06.2019 14:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Në Gjilan u inaugurua projekti për avancimin e zyreve të e prokurimit, donacion i USAID’it

 Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me  drejtoreshën e Zyrës për Demokraci dhe Qeverisje në USAID, Christina Davis, të hënën kanë inauguruar projektin për avancimin e zyreve të prokurimit, me të cilin projekt promovohet-rritet transparenca, efikasiteti dhe llogaridhënia në proceset e prokurimit publik, transmeton Infosot.

“USAID, përmes aktivitetit Komunat Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse, dhe Komuna e Gjilanit, bashkëfinancuan avancimin e zyreve komunale të prokurimit, duke e pajisur komunën me pajisje dhe inventarë për sallën e hapjes dhe vlerësimit të ofertave, me çka e ndihmon komunën për t’i modernizuar dhe profesionalizuar këto procese kyçe të prokurimit, si dhe siguron hapësira të mjaftueshme për të mundësuar një mjedis pune transparent gjatë procesit të hapjes dhe vlerësimit të ofertave”, ka deklaruar Davis, pas inaugurimit të investimeve.

Ajo tha se janë të kënaqur që e kanë pasur mundësinë të bashkëpunojmë me kryetarin Haziri dhe Komunën në përgjithësi.

“Përveç kësaj, sistemi i ri i arkives do t’u ndihmojë zyrtarëve komunalë të prokurimit që t’i sigurojnë shënimet e prokurimit dhe të kenë qasje në to, duke promovuar aftësinë e komunës për t’i menaxhuar dokumentet e veta në mënyrë efektive, si dhe duke zvogëluar mundësisë që individët të mund të kenë qasje të papërshtatshme dhe t’i manipulojnë të dhënat e prokurimit. Ngjashëm, sistemi i vëzhgimit përmes kamerave të sigurisë të instaluara në sallën e hapjes-vlerësimit të ofertave  dhe arkivit rrisin nivelin e sigurisë për shënimet vitale komunale”, ka shtuar ajo.

Ndërkohë, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, theksoi se sivjet po bëhen 20 vite të fillimit të bashkëpunimit mes Gjilanit dhe USAID.

“Zyra e Prokurimit, Drejtoria e Buxhetit, Zyra e Personelit, Zyra e Auditimit të brendshëm dhe Zyra për Informim, janë disa nga zyrat që ne kemi pranuar mbështetje në ndërtim të kapaciteteve njerëzore dhe marrjes së njohurive të mira për të rritë transparencën, efikasitetin dhe llogaridhënjen. Gjilani e ka pasur fatin e keq sepse është dashur të suspendohen 45 punëtorë për të preventuar korrupsionin dhe format korruptive sipas vendimit të gjykatave dhe Zyra e Prokurimit ka mbetur në duartë e një heroine, e cila i ka rezistuar duke mos qenë pjesë e këtij procesi”, ka thënë kryetari Haziri.

“Tash po ndërtohen kapacitetet me ekipe të reja, kemi shpallur konkurset publike për ta dhe do të vazhdojmë t’i plotësojmë këto vende. Ndërsa, me këtë projekt shumë të rëndësishëm, kemi ngritur efikasitetin në punë, kemi shtuar sigurinë përmes monitorimit 24 orësh gjatë çdo dite të javës përmes sistemit të kamerave, kemi përmirësuar sistemin e ruajtjes së dokumentacionit në arkivën elektronike si dhe jemi përmirësuar kushtet që operatorët ekonomik dhe organizatat e shoqërisë civile të marrin pjesë ne procese të hapjes së ofertave. Këtë mund ta bëjë veç USAID-i dhe shpresojë që do të jemi njëra nga komunat e para që do të gradohet në këto shërbime dhe të jemi shembulli më i mirë për këto shërbime. Ju faleminderit shumë USAID’it për mbështetjen e vazhdueshme”, theksoi Haziri./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të

Deputetja e PDK’së: Emëroi Veljkoviqin në kabinetin e tij, Kurti ka fyer UÇK-në dhe viktimat e luftës

Deputetja e PDK’së: Emëroi Veljkoviqin në kabinetin e tij, Kurti ka fyer UÇK-në dhe viktimat e luftës

Maqedonia e V. përgatitet për zgjedhje në kohë pandemie

Maqedonia e V. përgatitet për zgjedhje në kohë pandemie

Pas deklaratave të Borellit për kufijtë, Gjermania: Një marrëveshje që i kontribuon stabilitetit të rajonit është e mirë për Kosovën

Pas deklaratave të Borellit për kufijtë, Gjermania: Një marrëveshje që i kontribuon stabilitetit të rajonit është e mirë për Kosovën

Doktori amerikan për COVID-19, virale në Facebook pas raportimit të medieve shqipe

Doktori amerikan për COVID-19, virale në Facebook pas raportimit të medieve shqipe

Aeroporti i Shkupit dhe i Ohrit: Përgatitemi për hapje, presim vendimin e autoriteteve

Aeroporti i Shkupit dhe i Ohrit: Përgatitemi për hapje, presim vendimin e autoriteteve

Prishet razia në Vetëvendosje, Kurti e Konjufca mesazhe direkte njëri-tjetrit

Prishet razia në Vetëvendosje, Kurti e Konjufca mesazhe direkte njëri-tjetrit

Kurti dhuron gjak pas apelit se ka mungesë

Kurti dhuron gjak pas apelit se ka mungesë