“Në Berlin, pa ide të reja gjeniale”

21.04.2019 15:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Në Berlin, pa ide të reja gjeniale”

Në Berlin më 29 prill do të takohen sërish zyrtarët nga Kosova, Serbia e Shqipëria. Dushan Janjiq, drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike thotë se problemet janë të ditur dhe nuk pret ide të reja gjeniale, transmeton Koha.net.

Takimin e Berlinit e ka ftuar dyshja më e fuqishme evropiane: kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron.

Në kryeqytetin gjerman shkojnë përfaqësues nga Kosova: Hashim Thaçi e Ramush Haradinaj,nga Serbia Aleksandar Vuçiqi e Ana Bërnabiq, nag Shqipëria Edi Rama, janë ftuar edhe kryeministrat e Kroacisë e të Maqedonisë, Andrej Plenkoviq e Zoran Zaev, presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviq, dhe kryesuesi i Këshillit të Ministrave të Bosnjë e Hercegovinës Denis Zvizdiq dhe kryeministri slloven Marjan Sharec.

Takimi, sipas shumë analistëve, është thirrur në kohë të pazakonshme – vetëm një muaj para mbajtjes së zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, e qëllimi i takimit është formuluar si “këmbim joformal idesh”.

“Pritet që të gjithë pjesëmarrësit të konfirmojnë përcaktimin e rrugës paqësore duke u përpjekur që t’i zgjidhin problemet dhe të përmbahen nga inicimi i temave të reja që iu interesojnë të tjerëve, siç është këmbimi i territoreve”, citon n1 të ketë thënë Janjiq.

Duke folur për listën e zyrtarëve që marrin pjesë, Janjiqi ka thënë se janë ftuar ata që kanë ndikim dhe legjitimitet.

“Nuk është ftuar Dodiku dhe kjo, kuptohet –ky është mesazh se politika duhet ndryshuar, se duhet përmbajtur nga ndryshimi i kufijve në Ballkan që mund të ketë pasoja negative”.

Para Berlinit, presidenti i Serbisë do të takohet me presidentët e Rusisë e të Kinës, Vladimir Putinin dhe Si Xhiaopinin. Janjiq mendon se këto takime janë të rëndësishme për Serbinë e Vuçiqin për t’i dëgjuar mendimet e tyre.

“Po vërejmë se ka ndryshime në politikën ruse, se po dërgojnë sinjale të dyfishta –thonë ashpërsojeni situatën atje, e ndoshta edhe me NATO-n. Rusia Ballkanin Perëndimor e do për ta këmbyer pastaj me Gjeorgjinë. Konsultimet janë të nevojshme, se a do ta përforcojë ato pozicionin ato, kjo është çështje perceptimi. Diku kjo do të ketë ndikim, të themi te Merkeli nëse pas shpine i arrin ndonjë mesazh nga Moska, por mund të ndikojë edhe negativisht te disa të vegël e që janë lojtarë shumë të rëndësishëm rajonalë”, mendon Janjiqi.

Ai shton se Beogradi mund të presë dy gjëra – konfirmimin e drejtimit të vet ose një lajm paksa të pakëndshëm nëse ndokush nga rajoni e akuzon për destabilizim.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi