NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

14.03.2019 03:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

BlackBerry SecuSuite for Goverment është ndërtuar për sigurinë kombëtare të vendeve dhe sot ish prodhuesi Kanadez i telefonëve bëri të ditur se Agjencia e NATO për Komunikimet dhe Informacionin kanë zgjedhur të përdorin shërbimet e tij të enkriptuara të komunikimit.

Përgjimi i telefonatave është një prej mënyrave më të thjeshta për të fituar akses në informacion privat,” tha Christoph Erdmann, zëvendës president i BlackBerry Secusmart.

“Jemi shumë krenarë që NCI, një lider botëror që mban të sigurisë vendet anëtare të NATO, ka vendosur ti besojë softuerit të BlackBerry për të siguruar komunikimin e tyre.”

Ai tha se arsenali i sigurisë kibernetike të BlackBerry sigurohet se të dhënat e konsumatorëve do të qëndrojnë private.

Kur BlackBerry bleu Secusmart pesë vite më parë, ato ishin një lider në sigurinë e komunikimit dhe enkriptimin e të dhënave.

Kontrata e re me NATO tregon edhe njëherë jo vetëm nevojën për shërbime të tilla por edhe ku duhet ti kërkojmë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Komiteti i Bazelit: Kriptoasetet janë kërcënim për stabilitetin financiar global

Komiteti i Bazelit: Kriptoasetet janë kërcënim për stabilitetin financiar global

Bleona Qereti ‘çmend’ fansin, ja se çfarë i thotë ai

Bleona Qereti ‘çmend’ fansin, ja se çfarë i thotë ai

Google Drive vjen me dizajnin material në Android dhe iOS

Google Drive vjen me dizajnin material në Android dhe iOS

Nxënësja mbikëqyret nga qeni shtëpiak, përfundon detyrat pa e prekur telefonin (Video)

Nxënësja mbikëqyret nga qeni shtëpiak, përfundon detyrat pa e prekur telefonin (Video)

Jep dorëheqjen arkitekti i Avast Vince Steckler

Jep dorëheqjen arkitekti i Avast Vince Steckler

ICT Awards 7 takime në Shkup dhe Tetovë

ICT Awards 7 takime në Shkup dhe Tetovë

Gmail dhe Google Drive jashtë funksioni në disa vende të botës

Gmail dhe Google Drive jashtë funksioni në disa vende të botës

Kompanitë Ruse lënë pas SHBA dhe Evropën për inteligjencën artificiale

Kompanitë Ruse lënë pas SHBA dhe Evropën për inteligjencën artificiale