Naser Rugova: Presidenti Rugova kishte propozuar themelimin e Prokurorisë Speciale në Kosovë gjatë vitit 2004

30.06.2020 21:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Naser Rugova: Presidenti Rugova kishte propozuar themelimin e Prokurorisë Speciale në Kosovë gjatë vitit 2004

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, Naser Rugova thotë se Kosova  është kërcënuar nga ambasadorët e huaj kur është tentuar shfuqizimi i Specialja.

Rugova në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se Kosova ka qenë në presion për të zgjedhur në mes të dy rrugëve sa i përket krijimit të Gjykatës Speciale.

“Ose të votohet në Kuvend ose do ta themelonte OKB-ja”, tha ai.

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së thotë se edhe ish-Presidenti Rugova në një takim me liderët politikë të kohës në vitin 2004 ka propozuar themelimin e një prokurorie speciale për krime lufte pasi të njëjtën gjë e kishte bërë Serbia dhe Kosovës mund t’i dilnin probleme.

“Presidenti Rugova u ka thënë troç: “E ka formuar Serbia Prokurorinë Speciale në Beograd, ta formojmë edhe ne se do të na dalin probleme zinxhirore”. Këtë ma ka thënë një lider që sot mund të jetë njëri ndër nëntë tjerët të akuzuar që nuk u është përmendur emri”.

Rugova thotë se një moment i vështirë për Kosovë ka qenë kur është tentuar shfuqizimi i Gjykatës Speciale.

“Ambasadorët e SHBA, Gjermanisë dhe Britanisë na kanë thënë se po luani me themelet e shtetit të Kosovës”.

Ish-deputeti i LDK-së thotë se qysh në vitin 2015 ka qenë kundër drejtësisë selektive monoetnike.

“Konsideroj që raporti i Dick Marty-t na ka dëmtuar si shtet. Në si shqiptarë njihemi si popull që kemi bërë gjithmonë luftë të pastër”, tha ndër të tjera Naser Rugova./

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Naser Rugova: Presidenti Rugova kishte propozuar themelimin e Prokurorisë Speciale në Kosovë gjatë vitit 2004

Naser Rugova: Presidenti Rugova kishte propozuar themelimin e Prokurorisë Speciale në Kosovë gjatë vitit 2004

Hoti kërkon nga Kuvendi të trajtojë me prioritet Projektligjin për Buxhetin 2020

Hoti kërkon nga Kuvendi të trajtojë me prioritet Projektligjin për Buxhetin 2020

Haki Abazi i referohet si “çun” Gent Cakajt, thotë se u bë ministër pasi foli për ndarjen e Kosovës

Haki Abazi i referohet si “çun” Gent Cakajt, thotë se u bë ministër pasi foli për ndarjen e Kosovës

Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

IHMK: Parashikimi i motit për 01 – 02 korrik 2020

IHMK: Parashikimi i motit për 01 – 02 korrik 2020

50 punëtorë shëndetësorë në Prishtinë futen në vetizolim, ndryshon orari i QMF-ve

50 punëtorë shëndetësorë në Prishtinë futen në vetizolim, ndryshon orari i QMF-ve

IKSHPK-ja e mbingarkuar, pritet shpërndarja e aparaturave për testim nëpër spitale rajonale

IKSHPK-ja e mbingarkuar, pritet shpërndarja e aparaturave për testim nëpër spitale rajonale

KRU Prishtina publikon orarin e reduktimeve me ujë të pijes për nesër

KRU Prishtina publikon orarin e reduktimeve me ujë të pijes për nesër

Gastronomet nuk po zbatojnë rekomandimet, ministri Krasniqi paralajmëron mbylljen e lokaleve

Gastronomet nuk po zbatojnë rekomandimet, ministri Krasniqi paralajmëron mbylljen e lokaleve

Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Shfuqizimi i Ligjit për Paga, vjen reagimi i parë i sindikatave

Shfuqizimi i Ligjit për Paga, vjen reagimi i parë i sindikatave

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave