Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

08.05.2020 17:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet në lidhje me kërkesën e gjykatës për rastin e iniciuar nga Grupi Parlamentar i LVV-së për dekretin e presidentit Hashim Thaçi.

Nagavci ka theksuar se shkeljet e presidentit janë të shumëfishta dhe të rënda,transmeton Telegrafi.

“Shkeljet e presidentit janë të shumëfishta dhe të rënda, ne besojmë që të gjitha argumentet juridike janë në anën tonë. Sipas Kushtetutës presidenti do të duhej të ishte unifikues, mirëpo ai ka tejkaluar të gjitha kompetencat e tij duke favorizuar parti politike dhe duke vepruar për interesa qoftë personale apo partiake. Në mënyrë jashtëkushtetuese presidenti Thaçi ka konstatuar se LVV ka hequr dorë nga e drejta e saj për të mandatar kandidatin për kryeministër, ndonëse ne se kemi bërë asnjëherë një gjë të tillë”, tha Nagavci.

Ajo shtoi se besojnë që Gjykata Kushtetues do të marrë vendim në favor të kërkesës së LVV-së.

“Ne besojmë që Gjykata kushtetuese do të marrë një vendim që do të jetë në favor të kërkesës së grupit parlamentar të LVV dhe do të konstatojë që presidenti i ka tejkaluar kompetencat e tij dhe ka shkelur kushtetutën me dekretin e 30 prillit”, u shpreh Nagavci.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dënohet tubimi i qytetarëve për rite fetare në Strugë

Dënohet tubimi i qytetarëve për rite fetare në Strugë

Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

PSD: Frashër Krasniqi sulmohet fizikisht nga djali i Tomë Gashit

PSD: Frashër Krasniqi sulmohet fizikisht nga djali i Tomë Gashit

Ministri Mustafa diskuton me përfaqësuesit e KE-së për zhvillimet në sektorin e bujqësisë

Ministri Mustafa diskuton me përfaqësuesit e KE-së për zhvillimet në sektorin e bujqësisë

Prokuroria ngrit aktakuzë ndaj personit që dyshohet se dhunoi seksualisht të miturën në Viti

Prokuroria ngrit aktakuzë ndaj personit që dyshohet se dhunoi seksualisht të miturën në Viti

Ambasadori i Kosovës në Mal të Zi viziton komunën e Tuzit

Ambasadori i Kosovës në Mal të Zi viziton komunën e Tuzit

Presidenti dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretimin e Avdullah Hotit kryeministër

Presidenti dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretimin e Avdullah Hotit kryeministër

LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rënies së tij

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rënies së tij

Tërnava: Po shikojmë mundësinë e hapjes së xhamive meqë numri i të prekurve me COVID-19 po zvogëlohet

Tërnava: Po shikojmë mundësinë e hapjes së xhamive meqë numri i të prekurve me COVID-19 po zvogëlohet

PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

TY rep artisti vdes nga coronavirusi

TY rep artisti vdes nga coronavirusi

Viktima e radhës e COVID -19, 77-vjeçari nga Rahoveci

Viktima e radhës e COVID -19, 77-vjeçari nga Rahoveci

Koreja e Veriut po ndërton një strukturë gjigante – ajo mund të mbajë raketa, të afta për të goditur SHBA-të

Koreja e Veriut po ndërton një strukturë gjigante – ajo mund të mbajë raketa, të afta për të goditur SHBA-të

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd