Myslimanët në Hungari të shqetësuar me referendumin kundër migrantëve

01.10.2016 21:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Myslimanët në Hungari të shqetësuar me referendumin kundër migrantëve

Myslimanët në Hungari thonë se janë të shqetësuar me referendumin e thirrur nga qeveria për këtë javë i cili është kundër migrantëve. Sipas sondazheve, ky referendum pritet të rritë ksenofobinë në Hungari.

Qeveria hungareze, duke pretenduar se ka lidhje të drejtpërdrejtë në mes të migrantëve dhe terrorizmit, po kërkon një mandat popullor në votimet e së dielës për kundërshtimin e pranimit të kuotave të detyrueshme të Bashkimit Evropian për rivendosjen e azilkërkuesve, raporton AP.

“Jam duke filluar ta ndjej se vendi im është mosmirënjohës ndaj meje”, thotë Timea Nadt, një mysimane hungazere.

Kryeministri hungarez, Viktor Orban ka thënë se hungarezët nuk “kanë problem” me komunitetin mysliman të Hungarisë por ai beson se kuotat e BE-së për rivendosjen e azilkërkuesve, përfshirë këtu shumë myslimanë do ta shkatërrojnë identitetin dhe kulturën e krishterë të vendit të tij.

Orban shpreson se me refuzimin e kuotave të BE-së në këtë referendum do të shtyjë që edhe vendet e tjera të refuzojnë kërkesat e BE-së, duke shtyrë Brukselin që të ndërrojë skemën për migrantët.

Në Hungari jetojnë rreth 5,600 myslimanë.

“Ne mund të themi se ky referendum është kundër migrantëve por në mënyrë të fshehtë është kundër islamit dhe kështu e kanë kuptuar shumica e njerëzve”, thotë Tayseer Salehi, imam në xhaminë në Darusallam të Hungarisë.

“Ne nuk mbështesim ardhjen e migrantëve në Evropë. Ne mbështesim dhënien fund të problemeve në mënyrë që të ju garantojmë 90 për qind të njerëzve që të kthehen në vendlindjen e tyre”, thotë tutje ai.

Qeveria ka vendosur bilborde nëpër qytet për këtë referendum dhe ato shfaqin lidhje të drejtpërdrejtë në mes të mirgantëve dhe terrorizmit duke i paralajmëruar qytetarët hungarëse se miliona refugjatë mund të nisen drejt Evropës, duke theksuar se ngacmimet ndaj grave në Evropë janë rritur që prej nises së migrantëve.

“Unë e konsideroj veten si një hungareze të mirë. Por nëse njerëzit janë të rrethuar me këtë lloj propagande dhe ata ndikohen kaq lehtë, kjo gjë iu bën që të pyesni veten”, thotë Nagy, lidhur me fushatën kundër migrantëve të qeverisë hungareze.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri