Mustafa thotë se po bëjnë përpjekje që të sigurojnë investime në komuna

30.12.2016 17:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mustafa thotë se po bëjnë përpjekje që të sigurojnë investime në komuna

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në përurimin e Qendrës Rinore, në Magure të Lipjanit.

Para të pranishmëve në këtë ceremoni, kryetarit të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, deputetëve të Kuvendit të Kosovës, si dhe qytetarëve të shumtë të Magurës, kryeministri Mustafa uroi për qendrën rinore.

“Të gjithë ne gëzohemi kur shohim objekte të shkëlqyeshme, të cilat krijojnë kushte që ju si banorë të këtij vendbanimi, por natyrisht edhe ata të rrethinës të shfrytëzojnë një ambient shumë të mirë për të shfaqur vlerat kulturore për t’i kultivuar ato, e veçmas për të siguruar kushte që edhe të rinjtë tanë dhe këta fëmijë që janë të mrekullueshëm, të kenë në të ardhmen një hapësirë të shkëlqyer për ta”, tha kryeministri Mustafa, duke vlerësuar bashkëfinancimin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komunës së Lipjanit.

Më tej, kryeministri theksoi angazhimin e Qeverisë për të investuar në gjitha komunat e Kosovës.

“Ne po bëjmë përpjekje maksimale që të sigurojmë kushte për investime më të mëdha nëpër komuna, vendbanime, fshatra, qytete e qyteza dhe ky është një rast shumë i mirë. Më ka ardhur keq që s’kam qenë edhe kur është përuruar shkolla, por gjithherë do të jemi të interesuar që t’ju përkrahim, t’ju ndihmojmë për të krijuar kushte shumë më të mira edhe për kulturë, edhe për arsim, edhe për zhvillimin ekonomik dhe zhvillimin social në tërësi”, tha kryeministri Mustafa, duke uruar qytetarët e Magurës për Qendrën Rinore, e po ashtu, ka uruar edhe festën e Vitit të Ri, duke u dëshiruar shëndet, suksese dhe ardhmëri të mirë.

Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, tha se Komuna e Lipjanit dhuratën më të mirë për këtë fundvit po i jep rinisë, qytetarëve të Magurës dhe rajonit me këtë objekt të veçantë, i cili do të krijoj kushte dhe mundësi më të mira që rinia të zhvillojë të gjitha aktivitetet.

“Falënderoj Qeverinë e Kosovës, kryeministrin Isa Mustafa, ministrin e Kulturës, Kujtim Shala, që ka financuar ndërtimin e këtij objekti, që do të jetë funksional dhe në shërbim të qytetarëve të Magures”, tha kryetari Ahmeti.

Më tej, kryetari Imri Ahmeti tha se Komuna po vazhdon me investime në kuadër të projekteve të saj, që Magures t’ia kthej karakterin e një qyteze, duke ndërtuar gjithë infrastrukturën e nevojshme.

“Jemi përpjekur dhe do të vazhdojmë që të kompletojmë ato nevoja dhe interesime që janë të domosdoshme dhe besoj se vitin në vijim do ta përmbyllim ciklin e investimeve të nevojshme. Do të fillojmë me pranverë edhe ndërtimin e fushës së gjelbër të futbollit për klubin e futbollit. E dini se ka filluar edhe shkolla. Ndriçimin publik tani e kemi funksional, dhe do të vazhdojmë edhe me infrastrukturën tjetër të nevojshme”, tha kryetari i Komunës, duke uruar fat, suksese të mëtejme dhe që gjeneratat e reja ta gëzojnë këtë qendër.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Personat më të kërkuar nga Policia e Kosovës

Personat më të kërkuar nga Policia e Kosovës

Driton Selmanaj: Albin Kurti, përmes videove u është drejtuar  qytetarëve, jo për LDK’në

Driton Selmanaj: Albin Kurti, përmes videove u është drejtuar qytetarëve, jo për LDK’në

Vuçiq thotë se jam i lumtur që Linja ajrore Prishtinë-Beograd, ndodhi pa e njohur Kosovën

Vuçiq thotë se jam i lumtur që Linja ajrore Prishtinë-Beograd, ndodhi pa e njohur Kosovën

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Haradinaj: Po, Edi ishte angazhuar në idenë e ndarjes

Haradinaj: Po, Edi ishte angazhuar në idenë e ndarjes

Mavraj: Ndalni linçimet, prandaj s’do kush të qeveris me Ju

Mavraj: Ndalni linçimet, prandaj s’do kush të qeveris me Ju

Familja nga Istogu jeton në varfëri të skajshme, kërkon ndihmën e qytetarëve

Familja nga Istogu jeton në varfëri të skajshme, kërkon ndihmën e qytetarëve

Fluturimi 50 minutësh Kosovë – Serbi – ka plotë detaje që duhet të sqarohen

Fluturimi 50 minutësh Kosovë – Serbi – ka plotë detaje që duhet të sqarohen

Metodologjia e re e BE-së nga perspektiva integruese e Maqedonisë së V.

Metodologjia e re e BE-së nga perspektiva integruese e Maqedonisë së V.

Për tri vjet KEK-u investoi 1 milion euro për komunitetin

Për tri vjet KEK-u investoi 1 milion euro për komunitetin

Serbët Grenellit për Thaçin: Kujdes nga gjarpri, binde të vijë në Beograd pas marrëveshjes

Serbët Grenellit për Thaçin: Kujdes nga gjarpri, binde të vijë në Beograd pas marrëveshjes

Lufthansa synon të hap korridorin ajror Prishtinë – Beograd

Lufthansa synon të hap korridorin ajror Prishtinë – Beograd

Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit