Mjeku i njohur: Covid-19 sulmon mushkëritë, ja pse mosha e tretë është më e rrezikuar

25.03.2020 00:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjeku i njohur: Covid-19 sulmon mushkëritë, ja pse mosha e tretë është më e rrezikuar

Sonte në Open në Top Channel është i ftuar mjeku anestezi, Roland Xhaxho. Mjeku i njohur erdhi në studio me disa pajisje, siç ishte edhe respiratori.

Profesor Xhaxho shpjegoi se si vepron virusi Covid-19 në trupin e njeriut. “Virusi synon vendet që ka më shumë oksigjen, dhe ai vend është mushkëria.

Ashtu si SARS1, SARS2 edhe Covid-19 ka sulmuar mushkëritë. Dua të bëj thirrje se kjo kohë është koha e të rinj, nuk është koha jonë.

Është koha e të rinjve pasi të rinjtë janë më rezistente ndaj virusit. Kujdes ata të rinj që pinë duhan, drogë apo edhe kanë pasur problem shëndetësore të rënda më herët. Mosha e tretë është e rrezikuar sepse nuk ka rezerva dhe virusi arrin që të trashë membranën duke bërë të mundur që mushkëria të mos mbushet me oksigjen dhe zemra e djathtë punon me shpejtësi të madhe- tha Xhaxho.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani: 21 vjet më parë u realizua ëndrra dhe përkushtimi i brezave të tërë që luftuan për liri

Osmani: 21 vjet më parë u realizua ëndrra dhe përkushtimi i brezave të tërë që luftuan për liri

Pal Lekaj kërkon falje, ishte një gabim i padashur gjuhësor

Pal Lekaj kërkon falje, ishte një gabim i padashur gjuhësor

Vazhdon dezinsektimi i zonave të dyshuara për rriqra në Malishevë

Vazhdon dezinsektimi i zonave të dyshuara për rriqra në Malishevë

Autostrada “Arbër Xhaferi” mbyllet te dielën

Autostrada “Arbër Xhaferi” mbyllet te dielën

Unazë diamanti 11 mijë euro dhe 700 mijë euro kur Lulzim Basha hyri në politikë

Unazë diamanti 11 mijë euro dhe 700 mijë euro kur Lulzim Basha hyri në politikë

Ish-burgu i Prishtinës hapet për vizitorë

Ish-burgu i Prishtinës hapet për vizitorë

Ambasadori gjemran: Jemi  për një shtet demokratik, të pakorruptuar.

Ambasadori gjemran: Jemi për një shtet demokratik, të pakorruptuar.

Ministria e Shëndetësisë pranon 40 ventilatorë nga BE-ja

Ministria e Shëndetësisë pranon 40 ventilatorë nga BE-ja

Hoti: Të jemi falënderues për mbështetjen ndërkombëtare për lirinë që e gëzojmë sot

Hoti: Të jemi falënderues për mbështetjen ndërkombëtare për lirinë që e gëzojmë sot

Pal Lekaj ia huq keq, e përzin feminizmin me fjalën fëmijërore

Pal Lekaj ia huq keq, e përzin feminizmin me fjalën fëmijërore

Sot mbahet tubimi i LVV-së, Nagavci: Shumë shpejt edhe protestat do të jenë të pashmangshme

Sot mbahet tubimi i LVV-së, Nagavci: Shumë shpejt edhe protestat do të jenë të pashmangshme

​21 vjet nga çlirimi i Kosovës

​21 vjet nga çlirimi i Kosovës

Osmani: Qeveria nuk mund t’i tregojë Kuvendit se çfarë duhet të bëjë në dialog

Osmani: Qeveria nuk mund t’i tregojë Kuvendit se çfarë duhet të bëjë në dialog

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Hoti: S’do të ketë përplasje mes meje e Thaçit për dialogun

Hoti: S’do të ketë përplasje mes meje e Thaçit për dialogun

Suedia, rekord rastesh me koronavirus

Suedia, rekord rastesh me koronavirus