Mjekia kineze thotë se Kina lëshoi qëllimisht COVID-19: Është më vdekjeprurës se një armë tipike biologjike

11.10.2020 19:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mjekia kineze thotë se Kina lëshoi qëllimisht COVID-19: Është më vdekjeprurës se një armë tipike biologjike

Një virologe pretendon të ketë provën se koronavirusi u krijua në një laborator në Wuhan dhe ishte Kina ajo që e prodhoi virusin si një “armë biologjike të pakufizuar”.

Li-Meng Yan thotë se ajo ishte një nga të parat që hulumtoi virusin vdekjeprurës kur u shfaq i pari.

Ajo iku nga Hong Kongu për të ‘dhënë të vërtetën’ pasi autoritetet e Kinës censuruan punën e saj. Studiuesja më parë deklaroi se ajo mori një paralajmërim nga shefat për të heshtur kur rastet filluan të rriteshin në Kinë. Ajo tani ka botuar një letër të dytë më 8 tetor me titull, ‘SARS-CoV-2 është një armë e pakufizuar: Një e vërtetë e zbuluar përmes një mashtrimi të madh shkencor të organizuar’, ku synon të provojë pretendimet e saj.

Hulumtimi synon të provojë se një teori konvencionale natyrore se llojet e reja të koronavirusit dolën nga një virus i lindur nga lakuriqi i natës është i gabuar. Ajo deklaron se virusi është një produkt i modifikimit laboratorik që mund të krijohet në rreth gjashtë muaj duke përdorur një virus prototip në pronësi të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit (PLA).

“Ne përdorëm prova biologjike dhe analiza të thelluara për të treguar se SARS-CoV-2 duhet të jetë një produkt laboratorik, i cili u krijua duke përdorur një virus shabllon (ZC45 / ZXC21) në pronësi të laboratorëve ushtarakë të kërkimit nën kontrollin e Partisë Komuniste Kineze”, thuhet në letër. “Për më tepër, burimet dhe ekspertiza janë të gjitha në vend në Institutin e Virologjisë Wuhan dhe institucione të tjerë të kontrolluar nga Partia Komuniste që lejojnë krijimin e SARS-CoV-2 në afërsisht gjashtë muaj,” shtoi ajo.

Studimet deri më tani kanë sugjeruar që lakuriqët e natës dhe pangolinat janë burimet e mundshme të virusit. Por Yan thotë se “asnjë virus i gjallë ose një gjenom i paprekur i RaTG13 nuk është izoluar ose rikuperuar ndonjëherë”. Ajo gjithashtu kishte shkruar që virusi ishte lëshuar qëllimisht, transmeton Ibtimes.

“E rëndësishmja, ndërsa SARS-CoV-2 plotëson kriteret e një bioarme të specifikuar nga Ushtrisë Çlirimtare të Popullit, ndikimi i tij është përtej asaj që është konceptuar për një armë biologjike. Përveç kësaj, të dhënat tregojnë se shpërthimi i këtij patogjeni duhet të kishte qenë i qëllimshëm sesa aksidental,” thotë ajo.

Virologia e njohur kineze kërkoi gjithashtu hetime të mëtejshme për çështjen. Kohët e fundit, llogaria e saj në Twitter u mbyll pasi ajo akuzoi qeverinë kineze se qëndron prapa COVID-19.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mjekia kineze thotë se Kina lëshoi qëllimisht COVID-19: Është më vdekjeprurës se një armë tipike biologjike

Mjekia kineze thotë se Kina lëshoi qëllimisht COVID-19: Është më vdekjeprurës se një armë tipike biologjike

Kokteji i antitrupave Regeneron që mori Trump, u zhvillua duke përdorur qelizat nga fetusi i abortuar

Kokteji i antitrupave Regeneron që mori Trump, u zhvillua duke përdorur qelizat nga fetusi i abortuar

Isa Mustafa deklarohet rreth arrestimit të Haki Rugovës: Rasti do të trajtohet nga Prokuroria Speciale

Isa Mustafa deklarohet rreth arrestimit të Haki Rugovës: Rasti do të trajtohet nga Prokuroria Speciale

Haki Rugovës i caktohet masa e arrestit shtëpiak

Haki Rugovës i caktohet masa e arrestit shtëpiak

Hoti: Pritet rritje e numrit të infektimeve, do të ketë shtrëngim të masave

Hoti: Pritet rritje e numrit të infektimeve, do të ketë shtrëngim të masave

4 viktima dhe 168 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

4 viktima dhe 168 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Kazakhstan – Shqipëri, mbyllet pa fitues

Kazakhstan – Shqipëri, mbyllet pa fitues

Kërkesa e Lajçakut për asociacionin, Haxhiu: Hoti, asistent i Isa Mustafës

Kërkesa e Lajçakut për asociacionin, Haxhiu: Hoti, asistent i Isa Mustafës

Zemaj: Falë qytetarëve mund të krenohemi që jemi në 7 vendet me menaxhimin më të mirë ndaj COVID-19

Zemaj: Falë qytetarëve mund të krenohemi që jemi në 7 vendet me menaxhimin më të mirë ndaj COVID-19

​2 viktima dhe 49 raste të reja me COVID-19

​2 viktima dhe 49 raste të reja me COVID-19

Berisha: Krim bëri prokuroria, jo Hakia

Berisha: Krim bëri prokuroria, jo Hakia

Kriza më e thellë në Shqipëri që nga piramidat e vitit 1997

Kriza më e thellë në Shqipëri që nga piramidat e vitit 1997

Partitë shprehën të gatshme për zgjedhje por vetëm Vetëvendosje kërkon të mbahen

Partitë shprehën të gatshme për zgjedhje por vetëm Vetëvendosje kërkon të mbahen

Veseli: Shqiptarët i japin botës kampionin e radhës

Veseli: Shqiptarët i japin botës kampionin e radhës

Deklarata pas paraqitjet së Haki Rugovës në Gjykatë për keqpërdorim të detyrës (Drejtpërdrejt)

Deklarata pas paraqitjet së Haki Rugovës në Gjykatë për keqpërdorim të detyrës (Drejtpërdrejt)

Krasniqi nokauton Bosel në raundin e tretë, shpallet Kampion Bote

Krasniqi nokauton Bosel në raundin e tretë, shpallet Kampion Bote