Mikiq zbulon “qëllimin e vërtetë të shkarkimit” nga Haradinaj

31.03.2019 14:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mikiq zbulon “qëllimin e vërtetë të shkarkimit” nga Haradinaj

Ish- zëvendësministrja në Ministrinë e Drejtësisë Vesna Mikiq, siç njoftojnë sot medie serbe, ka treguar “arsyet” pse kryeministri Ramush Haradinaj e ka liruar atë posti, transmeton Koha.net

Versionin e vet të shkarkimit nga detyra ajo e ka treguar përmes një letre që e kanë publikuar medie të Beogradi.

Ka thënë se ajo nuk është shkarkuar për shkak se ndërhyrjen e NATO-s kundër Serbisë ajo e kishte quajtur agresion.

Ka shtuar se arsye e shkarkimit është qëllimi i Haradinajt që t’i largojë nga institucionet përfaqësuesit legalë të serbëve që mendojnë me kokë të vet.

“Ky veprim tregon tendencën tuaj të hapët që të jeni të rrethuar nga serbë që për shkaqe personale, do të ndiejnë çdo ditë fyerjet dhe gënjeshtrat e juaja kundër njerëzve të mi, që do të flasin vetëm atë që ju lejoni. Prandaj, e vërteta është vetëm ajo që ju pëlqen dhe ajko që dëshironin ta dëgjoni“, ka shkruar Mikiq në letër në të cilën i është drejtuar edhe bashkësisë ndërkombëtar në Kosovë:

“Është koha e fundit që seriozisht të pyeteni nëse mbyllja juaj e syve ndaj padrejtësisë që populli im e vuan tash e 20 vjet, ka qëllimin që në shekullin 21, në zemër të Evropës moderne, të krijohet shtet një komb me tendenca që aspiratat e veta t’i zgjerojë edhe në shtete fqinje dhe që përkrahja e vendimeve të ngjashme jo humane, jo civilizuese e jodemokratike, është qëllimi i pranisë suaj në këtë territor”, ka shkruar ajo.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sveçla paralajmëron Thaçin: Mund të përfundosh në burg

Sveçla paralajmëron Thaçin: Mund të përfundosh në burg

Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

69 aktakuza për 24 orë

69 aktakuza për 24 orë

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Rudina Hajdari kërkon zgjedhje të parakohshme: Të zhbëhet marrëveshja e 2008-s

Rudina Hajdari kërkon zgjedhje të parakohshme: Të zhbëhet marrëveshja e 2008-s

Vetëvendosje shton kritikat ndaj Qeverisë së Ramës: Nuk e ka parë Serbinë si Kosova, na ka shkaktuar dëm të madh

Vetëvendosje shton kritikat ndaj Qeverisë së Ramës: Nuk e ka parë Serbinë si Kosova, na ka shkaktuar dëm të madh