Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

01.12.2020 15:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi ka vlerësuar se Dhomat e Specializuara të Gjykatës dhe Prokurorisë Speciale në Hagë janë duke shkelur Kushtetutën e Kosovës duke mos i publikuar dokumentet e saj edhe në gjuhën shqipe, shkruan Gazeta Express. .

“Gjykata Speciale nuk mund te fitoj besimin e publikut ne Kosove, ku gjate ushtrimit te mandatit te saj shkel KUSHTETUTEN. Gjykata ne aspektin e menaxhimit dhe logjistikes te administroj proceduren dhe komunikimin me publikun, por te ndal praktiken e shkeljes se Kushtetutes se Kosoves”, ka shkruar Miftaraj.
Postimi i plotë:

Sipas Kushtetutes se Kosoves gjuhe zyrtare ne Kosove jane gjuha shqipe dhe serbe.

Sipas Ligjit mbi Dhomat e Specializuara, gjuhe zyrtare ne kete Gjykate jane gjuha shqipe, serbe dhe angleze.

Gjatë çdo procedure, gjyqtari i procedurës paraprake ose paneli mund të vendosin për gjuhën e punës gjatë procedurës, sipas nevojës dhe duke i respektuar në plotësi të drejtat e të akuzuarve.

Ligji mbi dhomat e specializuara por as gjyqtari i procedures paraprake, as paneli e as gjykata nuk kane te drejte te shkelin KUSHTETUTEN e Kosoves qofte ne raport me punen e tyre, qofte ne raport me komunikim me publikun ne Kosove.

Eshte ndertuar praktika ku dokumentet e gjykates publikohen ne gjuhen angleze, duke injoruar dhe shkelur obligimin kushtetues dhe ligjor per te publikuar keto dokumente edhe ne gjuhen shqipe ne te njejten kohe.

Gjykata Speciale nuk mund te fitoj besimin e publikut ne Kosove, ku gjate ushtrimit te mandatit te saj shkel KUSHTETUTEN.

Gjykata ne aspektin e menaxhimit dhe logjistikes te administroj proceduren dhe komunikimin me publikun, por te ndal praktiken e shkeljes se Kushtetutes se Kosoves.

Me e pakta qe presim nga kjo Gjykate eshte te respektoj dhe nderoj Kushtetuten e Kosoves, mbi bazen e se ciles edhe e ushtrojne mandatin dhe pergjegjesite gjykatesit, prokuroret dhe administrata e kesaj gjykate.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%