Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

06.12.2019 23:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Gjermania ka dëbuar dy diplomatë rusë për përfshirjen e dyshuar të Rusisë në vrasjen e një qytetari gjeorgjian në Berlin. Një hetim i ri zbulon se vrasësi i dyshuar ka të ngjarë të ishte anëtar i FSB (agjensia kryesore pasardhëse e KGB-së e BRSS-së).

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin javën e ardhshme, konfirmoi një zëdhënës i qeverisë gjermane të premten, pas vrasjes së aktivistit gjeorgjian Zelimkhan Khangoshvili në Berlin, transmeton Telegrafi.

Takimi i organizuar nga presidenti francez Emmanuel Macron të hënën pritet të zhvillohet në Paris, përpara një samiti tjetër në Ukrainë.

Kancelarja Merkel gjithashtu planifikon të zhvillojë bisedime një-për-një me homologun ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Rriten tensionet Gjermani-Rusi

Duke folur në samitin e NATO-s në Londër në fillim të kësaj jave, Merkel ishte kritike ndaj Moskës për vrasjen e gjeorgjianit 40-vjeçar.

Khankoshvilli u qëllua dhe u vra në një distancë në një park në Kleiner Tiergarten të Berlinit më 23 gusht.

Çeçeni kishte luftuar kundër Rusisë në Luftën e Dytë me Çeçeninë dhe ishte i lidhur me inteligjencën ushtarake gjeorgjiane.

Gjithashtu këtë javë, prokurori i përgjithshëm i Gjermanisë mori kontrollin e hetimit, duke thënë se kishte prova të mjaftueshme për të sugjeruar se “aktorët e shtetit” në Rusi ose Çeçeni ishin prapa të shtënave.

Ministria e Jashtme dëboi të mërkurën dy diplomatët rusë, dhe Merkel tha se vendimi ishte i bazuar në mungesën e bashkëpunimit për vrasjen.

Të premten, shefi i shtabit të Merkel, Helge Braun, pranoi se ishte i tronditur nga reagimi nga Moska për dëbimet.

Më parë, ambasadori rus në Gjermani hodhi poshtë akuzat e përfshirjes në vrasje, ndërsa gjithashtu kërcënoi për pasoja, pas dëbimit.

Një burrë 49 vjeç me pasaportë ruse u arrestua ndërsa iku nga skena e vrasjeve në kryeqytetin gjerman. I dyshuari, i përfshirë edhe në vrasjen e një biznesmeni rus në vitin 2013, deri më tani ka ruajtur të drejtën e tij për të heshtur.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Janë  publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Janë publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit