Microsoft paralajmëron përdoruesit për një tjetër përditësim të rrezikshëm

19.04.2019 10:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft paralajmëron përdoruesit për një tjetër përditësim të rrezikshëm

Windows 10 sapo bëri ndryshimin më të madh në histori megjithatë rishkrimi i rregullores së përditësimeve nuk ka vlerë në Microsoft vazhdon të kërkojë falje për cilësinë e vetë përditësimeve.

Dhe ka ndodhur përsëri. Vetëm një javë pasi kompjuterët Windows 10 u ngrinë pas një përditësimi, Microsoft ka paralajmëruar përdoruesit me një tjetër problem serioz.

Në faqen e KB4493509, Microsoft konfirmoi se kompjuterët mund të ngrijnë gjatë punës ose ndezjes.

Ngrirja gjatë punës me shumë gjasa mund të ketë ndikim të madh tek kompjuterët e biznesit. Shkak është një konflikt që krijohet me softuerët e antivirusëve pas instalimit të përditësimeve.

Lajmi i mirë është se gjëra pritet të ndryshojnë. Kthesa 360 gradëshe e cila u dha përdoruesve më shumë kontroll mbi përditësimet madhore por edhe të vogla do të ndihmojë ata që bllokojnë përditësimet problematike.

Por ndryshimi nuk vjen përpara muajit Maj dhe Prilli gjithnjë ka qenë i pamëshirshëm me Microsoft e veçanërisht Windows 10-ën. Në fakt në 18 muajt e fundit cilësia e përditësimeve të Microsoft ka qenë katastrofale.

Përdoruesit hasën probleme në Janar, Prill, Tetor dhe Nëntor të 2018-ës si dhe në Shkurt 2019-ës. Megjithatë ti lejosh përdoruesit të bllokojnë përditësimet është vetëm një zgjidhje e vogël e një problemi të madh. Mbase më e rëndësishme është mos dërgimi i tyre fare. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni