Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

15.03.2019 15:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Ditën e sotme Microsoft njoftoi iniciativën e re e cila kombinon në një çadër të vetme të gjitha produktet e kompanisë që zhvilluesit përdorin për video lojërat si Xbox Live, Azure PlayFab, Direct X, Mixer, Virtual Studio, Simplygon dhe Azure.

Shërbimin e ri Microsoft e quan Game Stack dhe u jep zhvilluesve të gjitha mjetet që kanë nevojë për të krijuar dhe operuar lojërat e tyre në platforma të ndryshme.

Zhvilluesit mund të zgjedhin cilin prej shërbimeve duan të përdorin. Ndërsa Azure është pjesë e Game Stack, në tërësi është një shërbim cloud. Microsoft shpreson që zhvilluesit do të adoptojnë Azure si shërbimin e preferuar cloud.

Ditëve të sotme shumica e lojërave kanë një komponent online dhe zhvilluesit kanë nevojë për një hapësirë ku të ruajnë kredencialet e lojtarëve, të dhënat telemetrike dhe informacione të tjera.

Një prej komponentëve kryesorë të Game Stack është PlayFab, një shërbim për ndërtimin e lojërave cloud që bie nën familjen Azure. Ajo mbështet të gjitha platformat kryesore të lojërave si Xbox, PlayStation dhe Nintendo Switch në iOS, Android, PC dhe ueb.

Së fundi Microsoft ka vendosur të sjellë Xbox Live në iOS dhe Android me lançimin e SDK për zhvilluesit që duan të sjellin funksionalitetet e Xbox në dy platformat më popullore mobile.

E gjitha është pjesë e përpjekjes së Microosft për të sjellë lojërat e Xbox dhe shërbimet në disa platforma. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Arsyeja pse Facebook, Instagram dhe WhatsApp ishin jashtë shërbimi për 14 orë

Arsyeja pse Facebook, Instagram dhe WhatsApp ishin jashtë shërbimi për 14 orë

Momenti kur dy gra përleshen me njëra-tjetrën, para fëmijëve të tyre – në një autobus në Angli (Video)

Momenti kur dy gra përleshen me njëra-tjetrën, para fëmijëve të tyre – në një autobus në Angli (Video)

Konferenca e Zhvilluesve të Apple mbahet më 3-7 Qershor

Konferenca e Zhvilluesve të Apple mbahet më 3-7 Qershor

Demi i arratisur përfundon në autostradë, u desh intervenimi i policisë për të “zhbllokuar” komunikacionin (Foto)

Demi i arratisur përfundon në autostradë, u desh intervenimi i policisë për të “zhbllokuar” komunikacionin (Foto)

13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

Smartfonët shpëtojnë një tjetër jetë në Australi

Smartfonët shpëtojnë një tjetër jetë në Australi