Meucci: Akuzat e publikuara rreth rastit “Kleçka”, pa fakte

12.03.2015 16:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Meucci: Akuzat e publikuara rreth rastit “Kleçka”, pa fakte

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, si dhe shefi i EULEX-it, Gabriele Meucci, kanë takuar sot kryetarin e Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi.

Siç njofton zyra për media e BE-së në Kosovë, ky takim është mbajtur në lidhje me akuzat e publikuara kohët e fundit për ndërhyrje në procedurat gjyqësore lidhur me kryetarin e Nismës, Fatmir Limaj.

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë Zhbogar ka këmbëngulur se BE-ja nuk ndërhyn në vendimet e gjykatës.

“EULEX-i nuk është në Kosovë për të ndjekur asnjë agjendë politike, por është për drejtësi dhe sundim të ligjit. Ekzistojnë mekanizma për gjetjen e parregullsive të mundshme. Drejtësia kurrë nuk duhet të jetë politike, por e bazuar në prova dhe fakte”, citohet të ketë thënë Zhbogar.

Ndërkaq sipas komunikatës së zyrës së BE-së shefi i EULEX-it, Meucci, paraqiti të gjitha faktet relevante për të ashtuquajturin “rastin Kleçka”, që aktualisht është në pritje të apelit në Gjykatën e Apelit.

“Është e vërtetë se paneli në nivelin e apelit është diskualifikuar nga kryetari i Gjykatës së Apelit. Misioni e ka pranuar dhe e ka respektuar këtë vendim; vendim që thoshte se institucionet e drejtësisë funksionojnë si duhet. Ky është edhe fakt”, ka thënë Meucci.

Sipas tij, akuzat tjera që janë publikuar nuk janë faktike.

Siç ka thënë Meucci, misioni nuk ka ndërhyrë në rezultatin e gjyqit dhe se asnjë anëtar i stafit të EULEX-it nuk ka kërkuar mbrojtje në lidhje me këtë rast.

Sipas Meuccit asnjë gjyqtar nga paneli i diskualifikuar nuk do të jetë në panelin e ri.
t

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kadri Veseli s’tregon nëse u intervistua si i dyshuar apo dëshmitar

Kadri Veseli s’tregon nëse u intervistua si i dyshuar apo dëshmitar

Zyrtarët e MKRS-së paralajmërojnë greva dhe bojkot

Zyrtarët e MKRS-së paralajmërojnë greva dhe bojkot

Erdogan: Nuk do ta pranoja Çmimin Nobel, në rast se do të më jepej një ditë

Erdogan: Nuk do ta pranoja Çmimin Nobel, në rast se do të më jepej një ditë

Mohimi i masakrës: Kosovarët të mos takohen me zyrtarët serbë, përveç dialogut të ndërmjetësuar

Mohimi i masakrës: Kosovarët të mos takohen me zyrtarët serbë, përveç dialogut të ndërmjetësuar

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Aktakuzë kundër njëzet personave

Aktakuzë kundër njëzet personave

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë