Messi-Ronaldo, klasikja brenda “El Clasicos”

31.03.2016 11:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Messi-Ronaldo, klasikja brenda “El Clasicos”

Cristiano Ronaldon, sidomos në këtë sezon, vijon të përndjekë shprehja “Nuk arrin të shfaqet në ndeshjet e mëdha”. Mirëpo historia e sfidave “El Clasico” tregon të kundërtën. Të shtunën në “Camp Nou” do të zhvillohet përplasja numër 25 mes portugezit dhe rivalit të tij të madh te Barcelona, Lionel Messi. Dy “yjet” e futbollit janë fituesit e “Topit të Artë” në 10 edicionet e fundit. Cristiano ka mundur të shënojë në 13 “El Clasico”, ndërsa Lionel në 10 prej tyre. Baraspeshë e plotë përsa u përket golave të shënuar. Secili prej tyre ka mundur t’i shënojë 15 gola rivalit të përjetshëm kur të dy kanë qenë në fushë. Peshorja anon ndjeshëm nga sulmuesi argjentinas për sa i përket fitoreve, pasi në 12 raste ka triumfuar Messi, në 6 Ronaldo, ndërsa 6 përballje mes tyre kanë përfunduar në barazim.

Cristiano 60% të golave, më saktësisht 9, i ka shënuar në “Camp Nou”, ndërsa Messi në “Santiago Bernabeu” ka realizuar një më shumë, 10. Gjithmonë bëhet fjalë për sfidat kur të dy kanë qenë kundërshtarë me njëri-tjetrin. Që nga sezoni 2011-2012, Ronaldo ka shënuar në 4 nga 5 ndeshjet radhazi në “Camp Nou”. Nëse arrin të shënojë edhe këtë të shtunë, do të shndërrohet në golashënuesin e tretë më të mirë në “El Clasico’, duke parakaluar Raul Gonzalesin. I pari mbetet Messi e 21 finalizime, i ndjekur nga legjendari Di Stefano me 18 gola.

Ronaldo – Messi jo më kot përkufizohet dueli klasik në “El Clasico”. Që kur mbërriti në Spanjë, portugezi nuk është aktivizuar në vetëm një superpërballje Real Madrid – Barcelona, pikërisht në finalen e Kupës së Mbretit në vitin 2014, që u fitua 2-1 nga Los Blancos. Nga ana tjetër, që kur luajti për herë të parë në El Clasico, në moshën 18-vjecare, Messi nuk ka mundur të aktivizohet në vetëm 2 raste, në 2006-tën dhe 2007-ën, ndërsa në 28 sfidat e fundit ka qenë gjithmonë i pranishëm në fushë. Të vetmit lojtarë që kanë luajtur në më shumë ndeshje “El Clasico” radhazi se Messi janë Gento, 35, Casillas 30 dhe Raul 29.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Momentet më pikante të Superligës në foto

Momentet më pikante të Superligës në foto

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”