Mes protestash, Irani bllokon rrjetet Instagram dhe Telegram

01.01.2018 01:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mes protestash, Irani bllokon rrjetet Instagram dhe Telegram

Irani bllokoi sot rrjetet Instagram dhe Telegram, ndërsa vazhdojnë protestat disa ditore kundër qeverisë në mbarë vendin.

Autoritetet njoftuan se do të bllokonin “përkohësisht” të dyja këto aplikacione, “për të ruajtur paqen”, ndërsa demonstratat po shtohen. Shumë protestues po i përdornin këto dy rrjete për të qarkulluar foto dhe video nga demonstratat.

Pavel Durov, drejtuesi i rrjetit Telegram, njoftoi nëpërmjet Twitter-it, se aplikacioni ishte bllokuar pasi refuzuan t’i bindeshin urdhërit të qeverisë iraniane për të mbyllur rrjetin.

Zoti Durov shkruan se “autoritetet iraniane po bllokojnë qasjen në Telegram për shumicën e iranianëve, pasi ne refuzuam publikisht që të mbyllnim rrjetin”.

Një ndër klerikët kryesorë iranianë, Ayatollah Mohsen Araki, u tha mijëra mbështetësve të tubuar të qeverisë se armiqtë kërkojnë të përdorin mediat sociale dhe problemet ekonomike për të ngjallur një tjetër valë rebelimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OKB: bisedime për sigurinë në Damask

OKB: bisedime për sigurinë në Damask

Japoni, shpërthen vullkani "i fjetur"

Japoni, shpërthen vullkani "i fjetur"

Driton Selmanaj: Me emërimin e Shpend Maxhunit në AKI po konsolidohet kapja e shtetit

Driton Selmanaj: Me emërimin e Shpend Maxhunit në AKI po konsolidohet kapja e shtetit

Selimi: Maxhuni nuk e ka kaluar testin e Verifikimit të Sigurisë që e bën AKI-ja

Selimi: Maxhuni nuk e ka kaluar testin e Verifikimit të Sigurisë që e bën AKI-ja

Shpend Maxhuni emërohet drejtor i AKI-së

Shpend Maxhuni emërohet drejtor i AKI-së

Pushteti dhe opozita me vlerësime të ndryshme rreth raportit të KE-së

Pushteti dhe opozita me vlerësime të ndryshme rreth raportit të KE-së

Haradinaj: Vizat para pushimit të verës

Haradinaj: Vizat para pushimit të verës

Presidenti takon krerët e drejtësisë dhe sigurisë: Kriteret për liberalizimin e vizave janë përmbushur

Presidenti takon krerët e drejtësisë dhe sigurisë: Kriteret për liberalizimin e vizave janë përmbushur

LDK-ja synon t’i mbledhë në tryezë krerët e partive politike, temë edhe zgjedhjet

LDK-ja synon t’i mbledhë në tryezë krerët e partive politike, temë edhe zgjedhjet

Gjuriq: Prishtina s’është serioze në formimin e Asociacionit

Gjuriq: Prishtina s’është serioze në formimin e Asociacionit

Sherifi: Për raportin më shumë është përgjegjës qeveria e kaluar

Sherifi: Për raportin më shumë është përgjegjës qeveria e kaluar

Deda dhe Hoxhaj ‘kapen’ për temën e kapjes së shtetit

Deda dhe Hoxhaj ‘kapen’ për temën e kapjes së shtetit

Deputeti i Kosovës dënohet me dy vjet burgim për mashtrim

Deputeti i Kosovës dënohet me dy vjet burgim për mashtrim

Rruga e vështirë e VV-së për ta shkarkuar Dërgutin

Rruga e vështirë e VV-së për ta shkarkuar Dërgutin

Hoti: I vetmi sukses në Raportin e Komisionit Evropian është Demarkacioni që u miratua falë LDK-së

Hoti: I vetmi sukses në Raportin e Komisionit Evropian është Demarkacioni që u miratua falë LDK-së

Maqedonia e inkurajuar t’i vazhdojë reformat

Maqedonia e inkurajuar t’i vazhdojë reformat