Merkel takon Zaevin: Data e bisedimeve mbetet për në shtator

13.06.2019 14:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Merkel takon Zaevin: Data e bisedimeve mbetet për në shtator

Maqedonia e Veriut nuk do të marrë as qershor e as në korrik datën e nisjes së negociatave me Bashkimin Evropian.

Kjo është bërë e ditur nga kryeministri, Zoran Zaev pas takimit në Berlin me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

“Kancelarja gjermane na ka informuar se Bundestagu në shtator do të miratojë vendimin për fillimin e bisedimeve të BE-së me Maqedoninë e Veriut, në përputhje me procedurat e përcaktuara të Gjermanisë për çështjen e zgjerimit të Unionit. Në takim, kancelarja ka theksuar se Maqedonia e Veriut ka përmbushur pritjet dhe se këtë Berlini e sheh si shumë pozitive. Në Gjermani, si dhe në shtetet tjera anëtare, pranohen rezultatet e arritura të reformat, që janë përmendur edhe në raportin e Komisionit Evropian (KE) dhe se pozitivisht shihet edhe rekomandimi i KE-së për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE”, ka shkruar kryeministri Zaev në rrjetin social Facebook.

“;
//parse XFBML, because it is not nativelly working onload
if (!fbParse()) {
var c = 0,
FBParseTimer = window.setInterval(function () {
c++;
if (fbParse())
clearInterval(FBParseTimer);
if (c === 20) { //5s max
thisSnippet.innerHTML = “Facebook API failed to initialize.”;
clearInterval(FBParseTimer);
}
}, 250);
}
}
};
thisSnippet.className = “facebookSnippetProcessed”;
if (d.readyState === “uninitialized” || d.readyState === “loading”)
window.addEventListener(“load”, render);
else //liveblog, ajax
render();
})(document);

Para nisjes për në Berlin, Zaev kishte deklaruar për mediat në Shkup se në takimin me kancelaren Merkel pret të marrë përgjigje të qartë nëse Maqedonisë së Veriut do t’i jepet ose jo data e nisjes së bisedimeve.

Kryeministri Zaev ka thënë se mosmarrja e datës mund të ketë pasoja, për shkak të mundësisë së involvimit të ndonjë pale të tretë në rajon, por pa specifikuar se për cilin shtet e ka fjalën.

“Nëse nuk i japin datën Maqedonisë së Veriut mund të hapin rrugën e ndikimit të shteteve të treta. Nëse nuk jepet data, mos prisni që do të motivoni (presidentin serb, Aleksandar) Vuçiqin dhe (presidentin e Kosovës, Hashim) Thaçin të kërkojnë dialog për Kosovën, pasi nuk kanë motivim. Nëse nuk jepet data, përfundimisht mund të kthejnë nacionalizimi, radikalizmi, populizmin që nuk sjellin progres. Pra, mosdhënia e datës mund të hapë shumë çështje, prandaj besoj se këto janë arsyet për të caktuar datën e nisjes së bisedimeve”, kishte deklaruar Zaev.

Ai ka përsëritur qëndrimin se në rast se dështon në marrjen e datës për shkak se këtë nuk e meriton vendi, atëherë nuk e përjashton mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, dorëzimin e mandatit, apo riformatimin e plotë të Qeverisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Daçiq: Nuk e kemi ndalur fushatën e ç’njohjeve, është “rrenë e madhe”

Daçiq: Nuk e kemi ndalur fushatën e ç’njohjeve, është “rrenë e madhe”

Maqedonia e V. rikthen orën policore pas shtimit të rasteve me COVID-19

Maqedonia e V. rikthen orën policore pas shtimit të rasteve me COVID-19

Agim Veliu merr detyrën si ministër

Agim Veliu merr detyrën si ministër

Reciprociteti: 20 kamionë nga Serbia e njohën Republikën e Kosovës, 13 u kthyen prapa

Reciprociteti: 20 kamionë nga Serbia e njohën Republikën e Kosovës, 13 u kthyen prapa

Arrestohet polici nën dyshimet për keqtrajtim gjatë pozitës zyrtare

Arrestohet polici nën dyshimet për keqtrajtim gjatë pozitës zyrtare

Lajçak pritet që në qershor të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin për marrëveshje pa territore

Lajçak pritet që në qershor të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin për marrëveshje pa territore

Murat Jashari kryeministër? Ky është komenti i Avdullah Hotit

Murat Jashari kryeministër? Ky është komenti i Avdullah Hotit

Konjufca fton qytetarët që ta nënshkruajnë peticionin për zgjedhje

Konjufca fton qytetarët që ta nënshkruajnë peticionin për zgjedhje

Çdo lehonë e Obiliqit do t’i merr nga 150 euro

Çdo lehonë e Obiliqit do t’i merr nga 150 euro

Komunat do të ndalin shumë projekte si pasojë e krizës nga virusi

Komunat do të ndalin shumë projekte si pasojë e krizës nga virusi

Serbia i bindet BE-së, pranon të ndalojë fushatën e çnjohjeve të Kosovës?

Serbia i bindet BE-së, pranon të ndalojë fushatën e çnjohjeve të Kosovës?

Abuzimi i 15 vjeçares, Rama: Po bëhet viktima mish për top!

Abuzimi i 15 vjeçares, Rama: Po bëhet viktima mish për top!

BE-ja pret që Hoti të emërojë kryenegociatorin e Kosovës për dialog

BE-ja pret që Hoti të emërojë kryenegociatorin e Kosovës për dialog

Zv.kryeministri Tahiri: Që sot do të merrem me vonesat e 170 eurove

Zv.kryeministri Tahiri: Që sot do të merrem me vonesat e 170 eurove

Arban Abrashi pranon detyrën e Ministrit të Infrastrukturës

Arban Abrashi pranon detyrën e Ministrit të Infrastrukturës

Protestë në KEK për kthimin në punë të Njazi Thaçit, organizatorët shoqërohen në polici

Protestë në KEK për kthimin në punë të Njazi Thaçit, organizatorët shoqërohen në polici