Mediumi spanjoll i bën analize Kosovës, nga Muriqi, Rashica e deri te refuzimi i Adnan Januzajt

20.12.2020 21:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mediumi spanjoll i bën analize Kosovës, nga Muriqi, Rashica e deri te refuzimi i Adnan Januzajt

Gazeta e madhe spanjolle “Marca” ka publikuar një artikull special kushtuar Kombëtares së Kosovës në Futboll më të cilën Spanja do të ballafaqohet në pranverën e viti 2021 në kuadër të kualifikimeve për në Kampionatin Botëror “Katar 2022”, përcjell KosovaPress.

Në këtë artikull, Kosovës i është bërë një analizë tejet e thellë ku janë prekur historitë e lojtarëve të Kosovës që nga lindja e tyre, e po ashtu janë prekur edhe çështje historike dhe luftërat që janë bërë në territorin e Kosovës gjatë historisë.

“Asnjë lojtar në ekipin e Kosovës nuk ka lindur në vendin e tij. Të paktën në kombin që shpalli pavarësinë e tij më 17 shkurt 2008.”, fillon shkrimi në mediumin e madh spanjoll.

“Një pjesë e vogël e lojtarëve që do të jenë rivalët e Spanjës në kualifikimin për Kupën Botërore të Katarit panë dritën e diellit në mërgim: në Zvicër ose Suedi; të tjerët erdhën në botë në qytetet kosovare, por kur ai territor i përkiste Serbisë ose Jugosllavisë.”, shkruan më tutje “Marca”

“Ne do të duhet të presim edhe disa vjet që i parëlinduri në Kosovën sovrane, një vend i pranuar nga FIFA në maj të vitit 2016 si një anëtar i plotë, të arrijë ekipin kombëtar. “

“Kosova tingëllon si luftë, mërgim, vdekje prej shekujsh. Më 15 qershor 1389, Perandoria Osmane shtypi princin serb Lazar Hrebeljanoviç në Fushën e Zogjve të Zinj. Serbët u bënë vasalë të Sulltan Murad I. Sot, Serbia feston festën e saj kombëtare në ditën kur përkujton atë disfatë.”, thuhet më tutje në këtë publikim derisa flitet për historinë e Kosovës.

“Lojtarët e ekipit kosovar mund të tregojnë shumë për tmerret e Ballkanit. Fëmijëria e tyre nuk ka asnjë lidhje me atë të rivalëve të tyre, me ëndrra të ngjitura pas një topi në imponimin e qyteteve sportive apo rrugëve të qytetit dhe parqeve. Kjo nuk është historia, për shembull, e Vedat Muriqit, sulmuesi i Lazios dhe i ekipit të Kosovës. Ai lindi më 24 Prill 1994 në Prizren, më pak se një orë nga kufiri me Shqipërinë. Për katër vjet ai u rrit nën zhurmën e kallashnikovëve ose raketave dhe nën britmat e dëshpërimit. Ai kujton se kishte ikur nga shtëpia e tij, duke u mbajtur në një bartëse me më shumë se 50 njerëz në të, duke fjetur në qosh dhe me dy litra qumësht për të gjithë. Në shpirtin e tij ai mban lotët e nënës së tij dhe të fëmijëve të tjerë të mbyllur atje, kur ata kërkuan ushqim. Dieta e tij, në mëngjes, në mesditë dhe natë, ishte qepë dhe bukë.”, vazhdon përshkrimi i “Marcas” për jetën e Muriqit.

Pastaj vazhdon shkrimi mbi ecurinë e rritjes së Milot Rashicas

“Milot Rashica (Vushtrri, 6-28-1996). Familja e tij vendosi të qëndronte në qytetin e tyre, ku babai i tij kishte një klinikë dentare dhe ai i mbijetoi bombardimeve. Vitesse e zbuloi atë për të filluar një karrierë që e ka çuar atë në Werder Bremen.”

“Samir Ujkani ka lindur gjithashtu në Vushtrri, por kujtimet e tij të fëmijërisë janë në Belgjikë. Valon Berisha lindi në Malmoe (Suedi) më 1993, pasi prindërit e tij emigruan nga Podujeva kur foleja e Ballkanit tashmë ishte në flakë. Pak pasi kaluan kufirin për në Norvegji. Dhe Berisha luajti në të gjitha kategoritë e ulëta të ekipit Nordik, duke përfshirë 20 ndeshje me ekipin e të rriturve. Derisa më 2016 FIFA miratoi një masë historike në rregulloret e saj të ngurta.”

Në fund, “Marca” ka shkruar edhe për historinë e Adnan Januzajt, i cili kishte vendosur që të luante për Belgjikën dhe jo për Kosovën, përcjell KosovaPress.

“Në gjuetinë nëpër të gjithë Evropën për lojtarët me rrënjë shqiptaro-kosovare, një djalë 19-vjeçar në vitin 2014 doli në pah në Prishtinë: Adnan Januzal. Ai ka lindur në Bruksel dhe ka luajtur për Manchester United. Babai i tij, një shqiptar etnik, ishte një ushtarak i cili vendosi t’i shpëtonte varfërisë dhe diskriminimit. Nëna e tij është kosovare dhe gjurmët turke gjenden në gjakun e gjyshërve të tij. “

“Fakti është që lojtari aktual i Real Sociedadit mund të zgjedhë midis Shqipërisë, Belgjikës, Turqisë, Serbisë dhe, në të ardhmen, Anglisë me shtetësi .Kosova, e cila mori leje nga FIFA për të luajtur miqësoren e saj të parë në 5 Mars 2014 (0-0 me Haitin), u përpoq ta merrte Januzajn Ata ishin të vetëdijshëm se përgjigjja do të ishte jo, por … “Është një propozim simbolik, por ne besojmë se ai është i detyruar t’u tregojë njerëzve të tij se do të jetë atje kur të kemi nevojë për të,”, kishte shpjeguar Eroll Salihu, sekretar gjeneral i Federatës së Futbollit të Kosovës. Përfundimisht, Januzaj zgjodhi vendin e tij të lindjes, Belgjikën, me të cilin debutoi menjëherë pas ofertës: 26 maj, 2014. “

“Gjashtë vjet më vonë, Kosova po përgatitet të përballet me Spanjën në një grup në të cilin vetëm Suedia e njeh vendin e saj.”, përfundon ky artikull i gjatë i gazetës spanjolle.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mediumi spanjoll i bën analize Kosovës, nga Muriqi, Rashica e deri te refuzimi i Adnan Januzajt

Mediumi spanjoll i bën analize Kosovës, nga Muriqi, Rashica e deri te refuzimi i Adnan Januzajt

Ganimete Musliu: Policia e Kosovës është ‘kapur’ nga LDK

Ganimete Musliu: Policia e Kosovës është ‘kapur’ nga LDK

Sulm raketor ndaj Ambasadës amerikane në Bagdad

Sulm raketor ndaj Ambasadës amerikane në Bagdad

Spahn: Lloji i ri koronavirusit në Britani s’është identifikuar ende në Gjermani

Spahn: Lloji i ri koronavirusit në Britani s’është identifikuar ende në Gjermani

OBSH thirrje vendeve anëtare të forcojnë kontrollin e koronavirusit në Evropë

OBSH thirrje vendeve anëtare të forcojnë kontrollin e koronavirusit në Evropë

Fluks i madh i bashkatdhetarëve drejt Kosovës

Fluks i madh i bashkatdhetarëve drejt Kosovës

Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

Rukiqi tregon a do të ketë mbyllje për fundvit

Arrestohen dy persona të kërkuar në Podujevë

Arrestohen dy persona të kërkuar në Podujevë

Cakaj: Për Tribunale Ndërkombëtare e Gjykata Speciale ka nevojë Serbia, jo Kosova

Cakaj: Për Tribunale Ndërkombëtare e Gjykata Speciale ka nevojë Serbia, jo Kosova

E jashtëzakonshme: BE diskuton llojin e ri të virusit nga Britania e Madhe

E jashtëzakonshme: BE diskuton llojin e ri të virusit nga Britania e Madhe

Tjetër humbje në Premier Ligë për Tottenhamin

Tjetër humbje në Premier Ligë për Tottenhamin

​Kaos në bordin e avionit, pasagjeri me COVID-19 ndërron jetë (Foto)

​Kaos në bordin e avionit, pasagjeri me COVID-19 ndërron jetë (Foto)

PDK: Qeveria Hoti dështoi me sigurinë në vend, situata në duart e gangsterëve

PDK: Qeveria Hoti dështoi me sigurinë në vend, situata në duart e gangsterëve

Zbulohet letra e Maradonas: Ja çfarë duhet të bëni me trupin tim pas vdekjes

Zbulohet letra e Maradonas: Ja çfarë duhet të bëni me trupin tim pas vdekjes

Opozita parlamentare në Shqipëri kërkon rezolutë që dënon gjenocidin e kryer në Kosovë

Opozita parlamentare në Shqipëri kërkon rezolutë që dënon gjenocidin e kryer në Kosovë

​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19

​8 të vdekur dhe 223 raste të reja me Covid-19