Mbledhja e TVSH-së brenda vendit – përparësi për bizneset

10.08.2018 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbledhja e TVSH-së brenda vendit – përparësi për bizneset

Në zyret e Odës së Afarizmit të Kosovës u prit në një vizitë Zëvendësministri i Financave z.Hyzer Gashi. Qëllimi i këtij takimi ishte diskutimi i sfidave të të bërit biznes dhe krijimi i lehtësirave për bizneset Kosovare.
Anëtari i bordit z.Hysni Zogaj e falënderoi Zv. ministrin për vizitën dhe e njoftoi nga afër me sfidat në të cilat po kalojnë bizneset, duke theksuar që në Kosovë ka filluar të ndyshojë klima e të bërit biznes, mirëpo ende kemi raste kur bizneset janë ata të cilët e pësojnë më së shumëti, si pasojë e ligjeve të pa përshtatshme dhe mos përkrahjes institucionale.

Ndërsa, nga ana tjetër zv Ministri Gashi theksoi që Qeveria e Kosovës është duke punuar vazhdimisht në të mirë të biznesit, madje një lehtësirë për bizneset do të jetë edhe mbledhja e TVSH-së brenda vendit, ku do të i krijojë hapësirë biznesit që mjetet ti kenë në qarkullim për një kohë më të gjatë 30 + 20 ditë. Në këtë rast z.Gashi theksoi tri çështje kryesore që do të ndikojnë tek bizneset:

1. Çështja e likuiditetit;

2. Zvogëlohet aspekti i kthimit të TVSH-së, në këtë rast eliminohet rimbursimi;

3. Krijon hapësirë tek biznesi që të deponjnë produktin në një depo dhe në afat prej 30 ditë të gjej blerësin.

z.Zogaj e përshëndeti këtë nismë të Ministrisë së Financave mbledhja e TVSH-së brenda vendit madje e vlerësoi si një reformë shumë të mirë për biznesin e cila do të ndikojë në zhvillimin ekonomik të vendit. Ai gjithashtu propozoi që të aplikohen edhe ndëshkimet në rast të mos respektimit të kohës së deklarimeve.

Gjithashtu gjatë këtij takimi u bisedua edhe për fushën e bujqësisë, ku 3% i fermerit po paraqet një sfidë të madhe për këtë sektor, andaj nga OAK u propozua që tatimi në bujqësi të jetë zero, për faktin se bujqit marrin subvencione nga ana e shtetit. Gjithashtu, duhet të krijohen lehtësira për këtë sektor pasiqë në Kosovë, bujqësia është një sferë e rëndësishme e zhvillimit të vendit.

Në fund të këtij takimi të dy palët u pajtuan që krijimi i lehtësirave për bizneset është edhe çelësi kyq për zhvillimin e vendit.

Pjesë e këtij takimi ishin edhe koordinatorja e OAK-së Donika Gashi dhe zyrtarja Qendresa Ibrahimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbledhja e TVSH-së brenda vendit – përparësi për bizneset

Mbledhja e TVSH-së brenda vendit – përparësi për bizneset

Jahjaga: Edhe sa jetë duhe të të shuhen që institucionet të reagojnë

Jahjaga: Edhe sa jetë duhe të të shuhen që institucionet të reagojnë

Me 21 inspektorë, MASHT-i do ta vlerësojë performancën e rreth 23 mijë mësimdhënësve

Me 21 inspektorë, MASHT-i do ta vlerësojë performancën e rreth 23 mijë mësimdhënësve

Thaçi dekreton për gjyqtar të Kushtetueses të kërkuarin nga INTERPOL-i

Thaçi dekreton për gjyqtar të Kushtetueses të kërkuarin nga INTERPOL-i

Sejdiu: Thaçi po përdor Luginën për aventura të veta

Sejdiu: Thaçi po përdor Luginën për aventura të veta

Revista Amerikane: Serbia po nxit në heshtje shkëmbimin e territorit me Kosovën

Revista Amerikane: Serbia po nxit në heshtje shkëmbimin e territorit me Kosovën

E lidhi në qese dhe e hodhi! Rrëfehet partnerja e shqiptarit që vrau foshnjen e vet

E lidhi në qese dhe e hodhi! Rrëfehet partnerja e shqiptarit që vrau foshnjen e vet

Surroi: Korrigjimi i kufijve është parim i rrezikshëm për shqiptarët

Surroi: Korrigjimi i kufijve është parim i rrezikshëm për shqiptarët

Nishani: Propozimi i Thaçit destabilizues, nxit konflikte

Nishani: Propozimi i Thaçit destabilizues, nxit konflikte

Matoshi mban mbledhjen e parë të Task Forcës për pastrimin e Kosovës

Matoshi mban mbledhjen e parë të Task Forcës për pastrimin e Kosovës

Janjiq: Vuçiqi e Thaçi qe dy vjet po bisedojnë për ndarje

Janjiq: Vuçiqi e Thaçi qe dy vjet po bisedojnë për ndarje

A po e stërvitin amerikanët FSK-në për t’u bërë ushtri, flet komandanti i ‘Bondsteel’

A po e stërvitin amerikanët FSK-në për t’u bërë ushtri, flet komandanti i ‘Bondsteel’

LDK-ja mbështet themelimin e Kanalit Televiziv për Mërgatën

LDK-ja mbështet themelimin e Kanalit Televiziv për Mërgatën

MPB vitin e ardhshëm synon të fusë në buxhet Ligjin për pensionimin e parakohshëm të Policisë

MPB vitin e ardhshëm synon të fusë në buxhet Ligjin për pensionimin e parakohshëm të Policisë

Scaparrotti: Pres që Maqedonia të bëhet anëtare e NATO-s

Scaparrotti: Pres që Maqedonia të bëhet anëtare e NATO-s

ATK tërheq numrat potencial fitues për rimbursim

ATK tërheq numrat potencial fitues për rimbursim