Mbante në shtëpi flamurin e ISIS, 22 vite burg për emigrantin shqiptar në New York

08.12.2019 00:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mbante në shtëpi flamurin e ISIS, 22 vite burg për emigrantin shqiptar në New York

Një emigrant nga Shqipëria që kishte marrë nënshtetësinë amerikane dhe jetonte në Bronx është dënuar dje me 22 vjet burg, pasi pranoi akuzat për terrorizëm, në New York.

Sajmir Alimehmeti, 26 vjeç pranoi në shkurtin e vitit të kaluar se kishte dhuruar ndihmë materiale për Shtetin Islamik të Sirisë dhe Irakut.

I lindur në Shqipëri, ai kishte gjetur punë në New York si ndihmës-hidraulik dhe përgatitej për të punuar në një zyrë funerale.

Mirëpo, në maj 2016 u arrestua nga Ekipi i Posaçëm i Përbashkët kundër Terrorizmit në Bronx dhe u padit për ndihmë materiale ndaj ISIS-it. Sipas padisë, ai po koleksiononte thika të ndryshme luftimi që mund të përdoreshin në një sulm të mundshëm terrorist.

Ishte përpjekur të udhëtonte edhe vetë drejt Lindjes së Mesme për t’u bërë anëtar i ISIS-it por ishte penguar dy herë nga autoritetet britanike, në 2014.

Në shtëpinë e tij u gjetën një flamur i ISIS-it, video të grupit terrorist e materiale propagandistike.
Edhe në burg, pas arrestimit, Alimehmeti duket se ka vijuar punën e tij për ISIS-in duke përhapur propagandën e ISIS-it mes të burgosurve, në bashkëpunim me të dënuarin për vënien e një bombe në lagjen Chelsea, Ahmad Khan Rahimi.

Gjykatësi i Diktriktit Paul A. Engelmayer, i cili i shqiptoi dënimin me burg, ditën e premte, e quajti shqiptarin “një bombë me sahat”. /Illyria/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit

Thaçi: Propozoj si mandatar për të formuar Qeverinë, Albin Kurtin

Thaçi: Propozoj si mandatar për të formuar Qeverinë, Albin Kurtin

Krasniqi, akuzon rëndë Albin Kurtin

Krasniqi, akuzon rëndë Albin Kurtin

Presidenti Thaçi përshëndet hapjen e linjës ajrore Prishtinë-Beograd

Presidenti Thaçi përshëndet hapjen e linjës ajrore Prishtinë-Beograd

Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u  përleshen fizikisht

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u përleshen fizikisht

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj