Masa të rrepta sigurie në pikat kufitare, në Vërmicë

16.03.2020 15:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Masa të rrepta sigurie në pikat kufitare, në Vërmicë

Pas pacientëve të parë që dolën pozitivë me virusin COVID-19 në vendin tonë, qeveria ka shpallur gjendjen emergjente në sektorin e shëndetit publik si dhe ka shtuar kontrollet në pikat kufitare.

Edhe në pikë kalimin kufitar me Shqipërinë është njëjtë. Aty, ekipet mjekësore po kontrollojnë në bazë të rekomandimeve të Institutit të Shëndetit Publik si dhe janë të pajisur me masat mbrojtëse.

Aktualisht kufiri me Shqipërinë është i mbyllur për vetura, ndërsa të gjithë shtetasit e Kosovës të cilët kanë qenë në territorin e Shqipërisë e që duan të kthehen lejohen të hyjnë në vend.

Njëjtë veprohet edhe për kamionët me mallra të cilët kalojnë lirshëm, ndërsa drejtuesit e tyre kontrollohen vazhdimisht për simptomat e COVID-19.

Doktori Shefket Kadriaj, i cili është në krye të detyrës në pikën e kalimit kufitar në Vërmicë, tha për KosovaPress se të gjithë ata që hyjnë në Kosovë i nënshtrohen kontrolleve për koronavirus.

Që prej orës 07:00 e deri në mesditë në këtë pikë kufitare kanë kaluar rreth 90 persona të cilët janë kontrolluar dhe nuk kanë shfaqur simptoma për virusin COVID-19.

“Prej orës 7 të mëngjesit kur edhe kemi filluar këtu, deri tash përafërsisht janë gati 90 persona që kanë kaluar në këtë pikë kufitare, prej tyre shumica kanë qenë transportues të mallrave përveç një rast që ka qenë prej Brukselit në Tiranë me aeroplan, tjerat raste kanë qenë në përgjithësi prej Kukësit dhe familjarë….Sot sa jam unë këtu nuk ka asnjë të dyshuar”, u shpreh Kadriaj.

Kadriaj theksoi se, përveç transportuesve të mallrave, në këtë pikë kufitare kanë hyrë edhe disa familje kosovare të cilët kanë qenë në Shqipëri dhe janë kthyer në Kosovë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Pakënaqësi me masat ekonomike për përballjen me koronavirusin

Pakënaqësi me masat ekonomike për përballjen me koronavirusin

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë

Kosova do të furnizohet me miell dhe grurë të mjaftueshëm

Kosova do të furnizohet me miell dhe grurë të mjaftueshëm

Heqja e taksës jep efektin e vet, 16 maune nga Serbia futen në Kosovë – asnjë nga Bosnja

Heqja e taksës jep efektin e vet, 16 maune nga Serbia futen në Kosovë – asnjë nga Bosnja

Komuna e Obiliqit ka filluar me shpërndarjen e 1200 pakove për familjet në nevojë

Komuna e Obiliqit ka filluar me shpërndarjen e 1200 pakove për familjet në nevojë

Arabia Saudite kërkon nga besimtarët që t’i shtyjnë rezervimet për haxh

Arabia Saudite kërkon nga besimtarët që t’i shtyjnë rezervimet për haxh