‘Martesa e çuditshme’ e motrave të nderit

31.12.2018 09:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
‘Martesa e çuditshme’ e motrave të nderit

Motrat e nderit ndahen nga kënaqësitë e botës dhe nga krijimi i familjes, por edhe ato realizojnë një ceremoni të martesës, ndryshe nga të dashuruarit. Unaza e tyre e martesës nuk dallon asgjë nga e të zakonshmeve, veç besëlidhjes që bëjnë me Jezus Krishtin, shkruan Gazeta “Zeri”.

“Unaza në gisht është një përjetësi me Zotin. Kemi përgatitje të gjerë. Para se të marrim veshjen kemi mundësi pesë vjet të mendohemi dhe të përgatitemi për ta marrë unazën, pesë vjet të përgatitemi për të marrë unazën ku në çdo vit i themi po Zotit. Çdo vit e bëjmë një festë dhe i përkushtohemi Zotit. Pas pesë vjetëve që kemi qëndruar ne u bëjmë kërkesë eprorëve tanë në Itali që kam dëshirë të jetoj përjetësisht me këtë jetë”, tregon pesëdhjetëvjeçarja Age Çeta në rrefimin për “Zërin“.

Sikur sot e kujton ceremoninë e “dasmës” së saj, kur në praninë e prindërve e të familjarëve e vuri unazën në gisht për t’u martuar me Zotin.

“Unë e kam bërë ceremoninë “Dasma Jonë” këtu në Prizren në vitin 2011, në praninë e prindërve, të familjarëve dhe të mbarë popullit. E vëmë unazën në gisht, si një lloj bese me Zotin që unë do të martohem me Zotin, jam e fejuara e Zotit për gjithë jetën. Unë ia dhuroj Zotit gjithë jetën. Kjo është besnikëria ndaj Zotit, sikur çdo i martuar e bën besnikërinë me të dashurën ose me të dashurin. Ne i premtojmë Zotit që do ta mbajmë këtë besnikëri gjatë gjithë jetës”, sqaron procedurat e martesës Çeta, që nuk ka arritur t’i përjetojë në një martesë të zakonshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash