Macron kundërshton zgjerimin e BE-së me anëtarë të rinj

17.04.2018 14:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Macron kundërshton zgjerimin e BE-së me anëtarë të rinj

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Bashkimi Evropian nuk duhet të pranojë asnjë shtet të ri anëtarë derisa blloku 28-vendesh të jetë më i integruar dhe të pësojë reforma tërësore, transmeton “Zeri.info”.

Macron u ka thënë ligjvënësve të BE-së se ai dëshiron të ankorojë vendet e Ballkanit Perëndimor në projektin evropian, por tani nuk është koha për të lejuar askënd të bashkohet.

Ai tha: “Unë do të mbështes pikërisht një zgjerim kur fillimisht të ketë një reformë të thellë të Evropës sonë”.

Macron shtoi: “Nuk dua që një Ballkan të kthehet drejt Turqisë apo Rusisë, por nuk dua që një Evropë, që funksionon me vështirësi me 28 dhe nesër me 27 anëtarë, të vendosë që ne të mund të vazhdojmë jashtë ritmit, të jemi nesër 30 ose 32 anëtarë, me të njëjtat rregulla”, shkruan “The Washington Post”, transmeton zeri.info

Udhëheqësit e BE-së dhe të Ballkanit do të takohen muajin e ardhshëm për të diskutuar mbi të ardhmen e rajonit të paqëndrueshëm, por blloku 28-vendesh, bazuar në deklaratën e presidentit francez, duket se nuk ka gjasa (në të ardhmën e afërt) të ftojë ndonjë vend në rajon që t’i bashkohet./Zeri

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jovanoviq: Kosova nuk mund të humbet dy herë

Jovanoviq: Kosova nuk mund të humbet dy herë

Ngacmimet seksuale në punë. Historia e 23-vjeçares nga Berati që nuk ka mundur të denoncojë

Ngacmimet seksuale në punë. Historia e 23-vjeçares nga Berati që nuk ka mundur të denoncojë

Londra për Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë

Londra për Brukselin: Mos ngatërroni mirësjelljen me dobësinë

Uglanin: Vetëvendosje për boshnjakët e Sanxhakut

Uglanin: Vetëvendosje për boshnjakët e Sanxhakut

“Gjurmë Shqiptare”: Shqiponjat e Sanxhakut në Serbi (VIDEO)

“Gjurmë Shqiptare”: Shqiponjat e Sanxhakut në Serbi (VIDEO)

Daci thotë se ideja e korrigjimit të kufirit dhe përfshirja e Luginës lindi në vilën e tij në takimin me Thaçin

Daci thotë se ideja e korrigjimit të kufirit dhe përfshirja e Luginës lindi në vilën e tij në takimin me Thaçin

Vërejtjet e fundit të ambasadorit Delawie për liderët kosovarë

Vërejtjet e fundit të ambasadorit Delawie për liderët kosovarë

Banorët në Bregun e Diellit refuzojnë bazën e re të kontejnerëve

Banorët në Bregun e Diellit refuzojnë bazën e re të kontejnerëve

Gruaja që po mund gjithë burrat në politikën e Kosovës

Gruaja që po mund gjithë burrat në politikën e Kosovës

Përplasjet Thaçi – Haradinaj zhvlerësojnë Kosovën në dialog

Përplasjet Thaçi – Haradinaj zhvlerësojnë Kosovën në dialog

Një nga ish komandantët e UÇK-së: Ishin 17 mijë ushtarë

Një nga ish komandantët e UÇK-së: Ishin 17 mijë ushtarë

Veseli për mediat gjermane: Jo ndarje dhe jo asociacion me kompetenca ekzekutive

Veseli për mediat gjermane: Jo ndarje dhe jo asociacion me kompetenca ekzekutive

ADK kundër ndryshimit të kufijve, fton Kuvendin e Kosovës që urgjentisht ta miratoj rezolutën

ADK kundër ndryshimit të kufijve, fton Kuvendin e Kosovës që urgjentisht ta miratoj rezolutën

Dardan Molliqaj, organizatori i protestave, a i bashkohet Vetëvendosjes me 29 shtator?

Dardan Molliqaj, organizatori i protestave, a i bashkohet Vetëvendosjes me 29 shtator?

Bahtiri i revoltuar: Hapja e urës së Ibrit po shtyhet pa asnjë arsyeje

Bahtiri i revoltuar: Hapja e urës së Ibrit po shtyhet pa asnjë arsyeje

Dikush në Komunën e Prizrenit është analfabet me letra

Dikush në Komunën e Prizrenit është analfabet me letra