Liu Xia vendoset në Gjermani

11.07.2018 18:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Liu Xia vendoset në Gjermani

Liu Xia, e veja e disidentit kinez dhe laureatit të çmimit Nobel për Paqen Liu Xiaobo, arriti në Gjermani të martën pasi iu dha më në fund mundësia të largohet nga Kina, ku kaloi tetë vitet e fundit nën arrest të rreptë shtëpiak.

Një zëdhënës i qeverisë kineze tha se Liu Xia u largua nga Pekini për të kërkuar trajtim mjekësor. Në një publikim në mediat sociale vëllai i saj, Liu Hui, shkruante se motra e tij ishte larguar nga Kina për “të nisur jetën e saj të re” në Evropë.

Liu Xia u vendos në arrest shtëpiak në vitin 2010 kur burri i saj, shkrimtari i shquar, kritiku letrar dhe intelektuali Liu Xiaobo fitoi çmimin Nobel për Paqen.

Liu Xiaobo u arrestua në vitin 2009 dhe u dënua me 11 vjet burg nën akuzën se kishte ndihmuar në shkrimin e një manifestimi politik, që bënte thirrje për t’i dhënë fund sistemit njëpartiak kinez.

Ai vdiq një vit më parë në moshën 61 vjeçare nga kanceri të mëlçisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A mund të sjellë shkëmbimi i territoreve normalizim

A mund të sjellë shkëmbimi i territoreve normalizim

Kuçi: Kryeministri Haradinaj do të ketë rol në bisedimet me Serbinë

Kuçi: Kryeministri Haradinaj do të ketë rol në bisedimet me Serbinë

20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

Sanksionet ekonomike amerikane ndaj Iranit

Sanksionet ekonomike amerikane ndaj Iranit

Vriten nënë e bijë në Gjakovë, i dyshuar kryefamiljari

Vriten nënë e bijë në Gjakovë, i dyshuar kryefamiljari

LDK e çon në Gjykatë Kushtetuese Thaçin për shkak të deklaratave për ndryshimin e kufijve

LDK e çon në Gjykatë Kushtetuese Thaçin për shkak të deklaratave për ndryshimin e kufijve

Një delegacion turk drejt Uashingtonit për të zbutur tensionet

Një delegacion turk drejt Uashingtonit për të zbutur tensionet

Ankaraja në kursin e përplasjes me Uashingtonin

Ankaraja në kursin e përplasjes me Uashingtonin

Ohajo, zgjedhje speciale të rëndësishme

Ohajo, zgjedhje speciale të rëndësishme

Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Haradinaj nesër vizitë zyrtare në Shqipëri

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Policia patrullon me vetura civile me qëllimin që t’i ndalë aksidentet

Orari i reduktimeve me energji elektrike

Orari i reduktimeve me energji elektrike

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

A po kthehet shëndetësia në binarë? Suspendohen tre mjekë në QKUK, nuk ishin në vendin e punës

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Gjeorgji, Nato zhvillon manovra ushtarake në shkallë të gjerë

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: Plani i Noriegës ishte kthimi në aeroport droge

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit

Hyjnë në fuqi sanksionet amerikane ndaj Iranit