LG ndalon shitjet e smartfonëve

25.04.2019 12:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LG ndalon shitjet e smartfonëve

Divizioni i smartfonëve i LG ka qenë në tatëpjetë prej kohësh. Si pjesë e reformave të kompanisë për të optimizuar biznesin, LG tashmë ka vendosur të marrë hapin e radhës, atë të ndërprerjes së shitjeve të smartfonëve në shtëpinë e kompanisë, në Korenë e Jugut.

Lajmet u raportuan fillimisht nga agjencia e lajmeve Yonhap dhe është konfirmuar nga LG. Aktualisht kompania është e përqendrua në prodhimin e telefonëve flagshipë dhe përbëjnë 1/5 e shitjeve totale të telefonëve të LG.

Rritja e çmimeve duke një strategjie  pamundur për LG i cili ka ngelur pas përballë rivalëve Android të cilët kanë ecur përpara me kamera më të mira, bateri më të mëdha dhe performancë më të lartë.

Megjithatë lajmi për ndalimin e shitjeve të smartfonëve në Korenë e Jugut nuk është fundi i divizioni mobil të LG. Por mund të jetë fillimi i një fundi.

LG vazhdon të ketë vendin e tretë për shitjet e telefonëve pas Apple dhe Samsung në SHBA dhe shijon një bazë besnike përdoruesish në Kore.

Por kompania nuk po arrin dot të prodhojë telefonë kompetitivë. Në këtë pikë vetëm një seri smartfonësh shumë të mirë mund të ngadalësojnë fundosjen e biznesit të smartfonëve konsumatore të LG. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës