LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

08.05.2020 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

Deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, Shkemb Manaj dhe Driton Selmanaj, kanë dorëzuar para pak çastesh komentet e partisë së tyre rreth dekretit të presidentit Hashim Thaçi me të cilin kishte nominuar Avdullah Hotin për kryeministër, meqë s’kishte marrë kurrfarë përgjigje nga Lëvizja Vetëvendosje si parti që kishte fituar zgjedhjet e 6 tetorit, raporton Gazeta Express.

Arben Gashi ka thënë se presin që vendimi i Gjykatës Kushtetuese të jetë në favor të zhvillimit të demokracisë në Kosovë.

“Besojmë që Gjykata do t’i jepë mundësi zhvillimit të demokracisë në Kosovë”, ka thënë Gashi i pyetur se çfarë vendimi presin.

Gashi ka thënë se besojnë që vendimi i Gjykatës Kushtetuese do të jetë në favor të drejtësisë kushtetuese.

“Besojmë se do të jetë në favorin e drejtësisë kushtetuese në aspektin e promovimit të zhvillimit të demokracisë në këtë vend.”, ka shtuar tutje.

I pyetur nëse janë në dijeni rreth asaj nëse kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka dorëzuar komentet e saj lidhur me rastin e dekretit të presidentit, Gashi ka thënë se është e drejtë e çdo deputeti që të dorëzojë komentet e tij.

Gashi gjithashtu ka thënë se janë në përgatitje të hartimit të planit qeverisë dhe të hartimit të planit ekonomik që do të aprovojnë në ditët e para të qeverisjes. Sipas tij, Hoti është i gatshëm të marrë detyrën.

“Jemi në fazën finale të planit qeverisë dhe jemi në përfundimin e pakos ekonomike që pritet të aprovohet në ditët e para të qeverisë së re”, ka thënë ndër të tjera Gashi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

LDK dorëzon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit: Presim vendim që i jep mundësi zhvillimit të demokracisë

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rënies së tij

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rënies së tij

Tërnava: Po shikojmë mundësinë e hapjes së xhamive meqë numri i të prekurve me COVID-19 po zvogëlohet

Tërnava: Po shikojmë mundësinë e hapjes së xhamive meqë numri i të prekurve me COVID-19 po zvogëlohet

PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

TY rep artisti vdes nga coronavirusi

TY rep artisti vdes nga coronavirusi

Viktima e radhës e COVID -19, 77-vjeçari nga Rahoveci

Viktima e radhës e COVID -19, 77-vjeçari nga Rahoveci

Koreja e Veriut po ndërton një strukturë gjigante – ajo mund të mbajë raketa, të afta për të goditur SHBA-të

Koreja e Veriut po ndërton një strukturë gjigante – ajo mund të mbajë raketa, të afta për të goditur SHBA-të

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të