La Liga, presidenti zbulon datën e rifillimit të kampionatit

11.05.2020 09:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
La Liga, presidenti zbulon datën e rifillimit të kampionatit

Skuadrat e La Ligas kanë filluar stërvitjet në grupe të vogla, ndërsa janë bërë edhe 2500 teste për ekipet.

Këtë e ka konfirmuar presidenti i La Ligas, Javier Tebas që ka zbuluar se janë vetëm tetë të infektuar nga 2500 teste të bëra, gjashtë lojtarë dhe dy anëtarë të tjerë të klubeve.

“Ne kemi pritur 25 deri në 30 të infektuar, por fatmirësisht janë vetëm tetë. Futbollistëve të martën do t’iu bëjmë teste të tjera për të parë ecurinë e tyre”, ka deklaruar Tebas.

Javier Tebas . (Photo by Gualter Fatia/Getty Images)

“Nëse gjithçka shkon sipas planit, atëherë La Liga do të rifillojë më 12 qershor pasi kështu është planifikuar”.

“Momentalisht kjo është data që kemi caktuar, por ende nuk e dimi pasi virusi vazhdon të qarkullojë”, u shpreh Tebas që ka deklaruar se ndeshjen natyrisht se do të luhen pa praninë e tifozëve.

“Nuk do të luajmë me tifozë në stadiume, por natyrisht se do të mendojmë për ta që të argëtohen nga shtëpitë e tyre”, vazhdoi tutje numri një i La Ligas.

57-vjeçari ka deklaruar se ndeshjet janë vendi më i sigurt, pasi nuk përbëjnë rrezik për përhapjen e Covid-19.

“Ndeshjet janë vendi ku ka më së paku rrezik nga coronavirusi. Ajo që kërkojë nga futbollistët dhe klubet është që t’i respektojnë rregullat shëndetësore që të shkojmë në fillim të kampionatit në numër sa më të vogël të infektuarëve”.

“Lojtarët e infektuar deri më tani të stërvitën në shtëpi, ndërsa do të kenë kujdes strikt nga mjekët”, përfundoi Tebas.

Real Betis ka tre futbollistë të infektuar deri më tani, ndërsa Real Sociedad, Atletico Madrid dhe Granada kanë nga një tjetër futbollist të prekur nga Covid-19. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor