Kush udhëheq garën për zhvillimin e teknologjisë 5G?

30.03.2019 20:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush udhëheq garën për zhvillimin e teknologjisë 5G?

Tensioni mbi teknologjinë 5G mes gjigandit Kinez Huawei dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës arriti pikën më të ulët në muajt e parë të 2019-ës.

Presidenti Amerikan Trump ka bërë thirrje që aleatët Amerikanë të pengojnë instalimin e teknologjisë 5G në vendet e tyre duke thënë se përbën kërcënim për sigurinë kombëtare dhe privatësinë e qytetarët.

5G është gjenerata e ardhshme celulare e cila do të zëvendësojë 4G/LTE dhe ti hapë rrugë fazës tjetër, asaj 6G.

Kompanitë e para që adoptojnë teknologjinë do të kenë avantazh dhe të kontrollojnë më shumë treg. Përfitimet kryesore të 5G-së janë interneti më i shpejtë dhe vonesat më të ulëta të transmetimit. Shpejtësitë e internetit do të jenë esenciale për këmbimin e sasive të mëdha të të dhënave për makinat autonome.

Huawei ka vepruar me agresivitet që të arrijë dominimin e gjeneratës së re me kontributin më të madh në zhvillimin e standardeve të teknologjisë.

Kompania ka bërë mëse 11,000 kontribute teknike në standardin 5G. Kompania Suedeze e telekomunikacionit Ericsson vjen në vendin e dytë me 10,000 kontribute teknike. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19