Kurti për Devollët: Do ta ndalim homologimin, të hetohet kontrata kriminale me Z-Mobile

22.08.2019 21:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti për Devollët: Do ta ndalim homologimin, të hetohet kontrata kriminale me Z-Mobile

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një lidhje direkte në rrjetin social Facebook, ka thënë se nëse LVV’ja vjen në pushtet do të ndalet monopoli i homologimit që e kanë Devollët dhe se do të hetohet kontrata e PTK’së me Z-Mobile.

“Homologimi merr fund me qeverinë tonë” tha ai duke shtuar se nuk është e nevojshme që të kontrollohen dy herë makinat që vijnë nga jashtë në shtetin tonë.

Kurti gjithashtu shtoi se duhet të hetohet kontrata kriminale e Z-Mobile e cila është bërë para më shumë se një dekade dhe është kundër sektorit privat.

“Është e papranueshme. Gjithashtu duhet të hetohet kontrata kriminale e Z-Mobile e bërë para më shumë se një dekade” tha Kurti, transmeton Gazeta Express.

Ai shtoi se idetë e tij nuk janë kundër sektorit privat por janë kundër krijimit të monopolit në këtë sektor.

“Ne nuk jemi kundër sektorit privat, ne jemi kundër monopolit privat. Nuk jemi kundër të pasurve, ne i duam të pasurit, ku të marrim të gjithë të pasurohen, por kjo të bëhet me ligj, jo kundër tij a sipër e anash tij” tha ai.

Ai tutje shtoi se nëse LVV’ja vjen në pushtet do t’i ndihmoj pronarët, por në kornizë ligjore, me ndihmë dhe inovacione

“Do t’i ndihmoj pronarët, brenda ligjit e me ligj. Në të njëjtën kohë besojmë që sektori privat duhet të ndihmohet edhe me inovacione. Qeveria jonë do të ndajë 15 mijë euro për research development (sq.hulumtime zhvilluese). Pa dije nuk ka shkencë” tha Kurti.

Sot është bërë shpërndarja e Kuvendit të Kosovës, akt ky që ka hapur rrugën drejt zgjedhjeve të reja në vend. /GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë