Kurti pas samitit të Londrës: Punësimi e drejtësia, integrimi evropian dhe anëtarësimi në NATO, prioritetet tona

24.02.2020 19:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti pas samitit të Londrës: Punësimi e drejtësia, integrimi evropian dhe anëtarësimi në NATO, prioritetet tona

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, të hënën mori pjesë në Samitin e Londrës.

Pas këtij samiti Kurti tha se atje foli për rëndësinë e investimeve për ekonominë, ndërmarrësinë e të rinjëve tanë sidomos në teknologjinë informative.

“Sot në Samitin e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh) në Londër pata rastin të takohem me udhëheqësit e saj dhe të shteteve të Ballkanit Perëndimor. Pikërisht sot bëhen tri javë nga votimi në Kuvend i qeverisë sonë, dhe gëzohem që në këtë ditë pata rastin të flas për rëndësinë e investimeve për ekonominë, ndërmarrësinë e të rinjëve tanë sidomos në teknologjinë informative, infrastrukturën që ndërlidh e mundëson zhvillim, raportet me Serbinë dhe parimin e reciprocitetit etj”, shkruan ai.

E prioritet Kurti tha se janë Integrimi Evopian dhe antarësimi në NATO.

“Punësimi e drejtësia në njërën anë, dhe Integrimi Evropian e anëtarësimi në NATO në anën tjetër, janë prioritetet tona si qeveri e re e Kosovës. Ne do t’i forcojmë qytetarët tanë ekonomikisht dhe do e përfaqësojmë vendin tonë sa më mirë politikisht”, shkruan Kurti.

Ai në këtë samit gjithashtu tha se do ti shtohet energji marrëveshjeve të bëra deri më tani me Shqipërinë.

“Tashmë me Republikën e Shqipërisë kemi 77 marrëveshjeve të arritura – do t’i shtojmë energji e dinamikë të re implementimit të tyre. Si Qeveri e Kosovës do të bashkëpunojmë edhe me qeverinë e Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut në projektet e interesit të përbashkët duke synuar edhe mbledhje të përbashkëta të qeverive me ta”, shkruan Kurti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zemaj: Nuk do të rikthehen masat e izolimit

Zemaj: Nuk do të rikthehen masat e izolimit

Policia jep detaje për vdekjen e 17-vjeçarës dhe 58-vjeçarit në Vitomiricë

Policia jep detaje për vdekjen e 17-vjeçarës dhe 58-vjeçarit në Vitomiricë

Ambasadori italian kujton vendosjen e forcave italiane në vitin 1999 në Pejë

Ambasadori italian kujton vendosjen e forcave italiane në vitin 1999 në Pejë

Aksident trafiku goditet me veturë një këmbësor

Aksident trafiku goditet me veturë një këmbësor

Vaksina kundër koronavirusit gati në fillim të vitit tjetër

Vaksina kundër koronavirusit gati në fillim të vitit tjetër

Nisin zhvarrosjet masive në Brazil

Nisin zhvarrosjet masive në Brazil

40 persona të infektuar me COVID-19 të shtrirë në infektiv

40 persona të infektuar me COVID-19 të shtrirë në infektiv

Në disa lagje të Prishtinës rikthehet furnizimi me ujë

Në disa lagje të Prishtinës rikthehet furnizimi me ujë

Nuk lejohen zgjedhjet në Podujevë dhe veri të Mitrovicës

Nuk lejohen zgjedhjet në Podujevë dhe veri të Mitrovicës

57 raste të reja me virusin Korona në Shqipëri

57 raste të reja me virusin Korona në Shqipëri

Prishtinë, sulmohet fizikisht një femër

Prishtinë, sulmohet fizikisht një femër

Sulmohen dy policë në Pejë, katër persona u arrestuan

Sulmohen dy policë në Pejë, katër persona u arrestuan

U shenua viktima e 33-të me COVID-19 në Kosovë

U shenua viktima e 33-të me COVID-19 në Kosovë

Heqja e reciprocitetit  në tavolinën e dialogut Kosovë-Serbi

Heqja e reciprocitetit në tavolinën e dialogut Kosovë-Serbi

Gjendja shëndetësore e mjekut në QKMF-së në Mitrovicë

Gjendja shëndetësore e mjekut në QKMF-së në Mitrovicë

Haradinaj uron Ditën e Çlirimit për disa komuna

Haradinaj uron Ditën e Çlirimit për disa komuna