Krishtlindjet, Papa dënon botën e materializmit dhe varfërisë

25.12.2018 09:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krishtlindjet, Papa dënon botën e materializmit dhe varfërisë

Papa Françesku ka kërkuar nga njerëzit në vendet e zhvilluara të kërkojnë një jetë më të thjeshtë, më pak materialiste, si dhe dënoi ndarjen e thellë midis të varfërve dhe të pasurve.

Papa Françesku i bëri vërejtjet gjatë një shërbese në bazilikën e Shën Pjetrit, në Vatikan në meshën tradicionale të Krishtlindjes më 24 dhjetor.

Papa, 82-vjeçar tha se lindja e Jezusit në varfëri duhet të bëjë që të gjithë të reflektojnë mbi kuptimin e jetës. Ai tha se lindja e Krishtit vuri në pah një mënyrë të re të të jetuarit “jo duke ngrënë e grumbulluar, por duke dhënë dhe ndarë me të tjerët”.

“Le të pyesim veten: A më duhen vërtet të gjitha këto objekte materiale dhe këto receta të komplikuara për jetën? A mund të menaxhojë pa këto dhe të bëjë një jetë me një thjeshtësi edhe më të madhe?” ka pyetur Papa Françesku.

Gjatë ditës së Krishtlindjes sot, Papa do të përcjellë mesazhin e “Urbi et Orbi” nga ballkoni i Sheshit të Shën Pjetrit./TC

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Bërnabiq komenton letrën e Trump’it: Kosova e ka pësuar pak nga SHBA-ja

Bërnabiq komenton letrën e Trump’it: Kosova e ka pësuar pak nga SHBA-ja

Krishtlindjet, Papa dënon botën e materializmit dhe varfërisë

Krishtlindjet, Papa dënon botën e materializmit dhe varfërisë

Reduktorët e 10 mijë eurove KEK-u i ka paguar 63 mijë euro

Reduktorët e 10 mijë eurove KEK-u i ka paguar 63 mijë euro

Arrin në 373 numri i viktimave nga cunami në Indonezi

Arrin në 373 numri i viktimave nga cunami në Indonezi

Mot i ftohtë, mundësi për borë

Mot i ftohtë, mundësi për borë

Shqipëria ia merr primatin Serbisë për t’i shitur mallra Kosovës

Shqipëria ia merr primatin Serbisë për t’i shitur mallra Kosovës

Stuhi në Tiranë, pema shkëputet e bie mbi veturën e parkuar

Stuhi në Tiranë, pema shkëputet e bie mbi veturën e parkuar

Thaçi: Pas marrëveshjes Greqi-Maqedoni, radhën e ka ajo Kosovë-Serbi

Thaçi: Pas marrëveshjes Greqi-Maqedoni, radhën e ka ajo Kosovë-Serbi

Në Katedralen “Shën Tereza” u mbajt mesha kryesore e Krishtlindjes

Në Katedralen “Shën Tereza” u mbajt mesha kryesore e Krishtlindjes

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Specialistët e papunë presin reagimin e institucioneve para se t’ia mësyjnë Gjermanisë

Specialistët e papunë presin reagimin e institucioneve para se t’ia mësyjnë Gjermanisë

Ligjërisht, Ahmeti e Limaj do t’i shkojnë pas Thaçit në Bruksel

Ligjërisht, Ahmeti e Limaj do t’i shkojnë pas Thaçit në Bruksel

Haziri: Shef i Dialogut është Thaçi – Limaj e Ahmeti vetëm printues dokumentesh

Haziri: Shef i Dialogut është Thaçi – Limaj e Ahmeti vetëm printues dokumentesh

Ministri Reçica tregon objektivat për vitin 2019

Ministri Reçica tregon objektivat për vitin 2019

Limaj për Krishtlindje: Kjo festë e përçon më së miri mesazhin e paqes, tolerancës dhe humanizmit

Limaj për Krishtlindje: Kjo festë e përçon më së miri mesazhin e paqes, tolerancës dhe humanizmit

Frashër Krasniqi: VV e LDK po na xhelozojnë

Frashër Krasniqi: VV e LDK po na xhelozojnë